Böbrek görüntüleme ajanlarının kit haline getirilmesi ve kalite kontrolleri üzerinde çalışmalar
Studies on kit preparation and quality control of kidney imaging agents
  1. Tez No: 69818
  2. Yazar: GÜRHAN ABUHANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. YEKTA ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyofarmasi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
OD ÖZET Bu araştırmanın amacı, Nükleer Tıp Departmanları tarafından yurtdışından yüklü döviz ödenerek ithal edilen ve böbrek görüntülemede kullanılan radyofarmasötik kitler yerine iki tür kit üretilmesi ve kalite kontrollerinin yapılmasıdır. Bu amaçla konvansiyonel olarak in-house kit üretimi ve yeni ilaç taşıyıcı sistemlerden lipozom ve niozomların kit halinde üretimi çalışmaları yapılmış ve halen Türk Radyofarmasötik Piyasasında mevcut kitlerle karşılaştırılması düşünülmüştür. Bu amaca ulaşmak için, böbrek görüntüleme ajanları, geniş bir literatür taramasıyla saptanmış; sonra bunlardan halen Türk Radyofarmasötik Piyasasına ithal edilenler ayrılmıştır. Nükleer Tıp Departmanlarında günlük, rutinde kullanılan böbrek görüntüleme ajanları için seçilen in-house kit formülasyonları flakonlarda hazırlanarak, liyofilize edilmişlerdir. Ardından hazırlanan in-house liyofilize kitler üzerinde fiziksel( organoleptik özellikler, pH, radyonüklidik saflık, radyokimyasal saflık, radyoassay, kimyasal saflık) ve biyolojik (sterilite, pirojenite, toksisite, biyodağılım) kalite kontrol testleri yapılmıştır. Ayrıca, liyofilizasyon işlemi ardından nem, partikül büyüklüğü ve etken madde miktarı saptanmıştır. In-house kitler içinde en uygunları olarak DTPA-1(5 mg CaNa3DTPA: 0.25 mg SnCl2.anhidr), MAG3-2(0.2 mg MAG3: 22 mg sodyum tartarat.2H20: 0.06 mg SnCI2. 2H20: 2 mL sodyum fosfat tamponu), DMSA-2(1 mg DMSA: 0.42 mg SnCl2. 2H20: 0.7 mg askorbik asit: 1.5 mg sodyum bikarbonat), OIH (10 mg sodyum -o-iyodo hippurat: 1 mg sodyum kloru r: 2 mg sodyum sitrat: 9 mg benzil alkol: 4.16 mg disodyum hidrojen fosfat: 0.23 mg sodyum dihidrojen fosfat) ve GH-2 (200jımol sodyum gluceptate: 0.44 (imol SnCI2. 2H20) gözlenmiştir. In-house üretime diğer alternatif olan ilaç taşıyıcı yeni sistemlerden lipozom ve niozom şeklinde kit üretimi de yapılmıştır. Bunun için; konvansiyonel in-house hazırlanan DTPA, DMSA, MAG3, OIH ve GH kitlerinden sadece biri (DMSA) seçilerek lipozom ve hiozomu hazırlanmıştır. DMSA lipozom ve niozomlannı hazırlarken jel tipi lipozom lar fosfolipit: yük verici: kolesterol : stabilizan (9.5:1:4:0.5) molar oranında ve bileşiminde hazırlanmıştır. Denenen fosfolipitlerden (PL 90H : CHEMS: CHOL: a-TOC) (9.5:1:4:0.5) ile sürfaktanlardan ( SUR I: CHEMS: CHOL)(10:1:4) en uygun vezikülleri vermişlerdir. Hazırlanan veziküller üzerinde karakterizasyon (ortalama partikül büyüklüğü, hapsedilen madde miktarı, fosfolipit verimi, tip tayini, işaretlemenin verimi ve biyodağılımı) çalışmaları yapılmıştır. Fiziksel stabilitenin artırılması amacıyla, liyofilizasyon işlemi uygulanmış ve trehalozun uygun bir kryoprotektan ajan olduğu saptanmıştır. Son olarak, gerek konvansiyonel in-house, gerekse yeni ilaç taşıyıcı sistem olarak hazırlanan işaretli böbrek görüntüleme kitlerinin ithal ticari kitlerle karşılaştırması yapılarak onlara alternatif, çok daha ucuza gelebilecek ve etkili kitlerin Radyofarmasi Lab.da üretilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Q SUMMARY The aim of this research is to prepare two types of kit productions used for kidney imaging instead of imported radiopharmaceutical kits by Nuclear Medicine Departments and doing quality control tests on them. For this purpose, studies on conventional in-house kit productions and; liposomal and niosomal (new drug delivery systems) kit productions alternatively are carried out and these are compared with the imported radiopharmaceutical kits which are commercially available in Turkish Drug Market. In the first part, kidney imaging agents are screened from literature and among these, the ones-which are imported to Turkish Radiopharmaceutical Kit Market-are selected. The selected kidney imaging agents (DTPA, DMSA, MAG3, OIH and GH) are prepared in vials as kits. These in-house kits are lyophilized. Physical ( organoleptic properties, pH, particle size, radioassay, radiochemical purity, radionuclidic purity, chemical purity) and biological (sterility, apyrogenicity, toxicity and biodistribution) tests are applied as quality control tests. Moisture content, particle size and assay of active substance are determined after lyophilization. Among these kit formulations DTPA-1(5 mg CaNa3DTPA: 0.25 mg SnCl2.anhydr), MAG3-2(0.2 mg MAG3: 22 mg sodium tartarate.2H20: 0.06 mg SnCl2. 2H20: 2 mL sodiumphosphate buffer), DMSA- 2(1 mg DMSA: 0.42 mg SnCl2. 2H20: 0.7 mg ascorbic acid: 1.5 mg sodium bicarbonate), OIH (10 mg sodium -o-iyodo hippurate: 1 mg sodium chloride: 2 mg sodium citrate: 9 mg benzyl alcohol: 4.16 mg disodium hydrogen phosphate: 0.23 mg sodium dihydrogen phosphate) ve GH-2 (200 ıımol sodium gluceptate: 0.44 fxmol SnCl2. 2H20) are found as the best formulations. Secondly, liposomal and niosomal radiopharmaceutical kit production is also realized. DMSA is chosen for liposomal and niosomal kit production among the above mentioned in-house kit radiopharmaceuticals. DMSA liposomes and niosomes are prepared in gel-like type and in the molar composition of (phospholipid: charge inducer: cholesterol: stabilizer) (9.5: 1: 4: 0.5). ( PL 90H: CHEMS: CHOL: a-Toc) (9.5: 1: 4: 0.5) and ( SUR I: CHEMS: Choi) (10 1: 4) are determined as the best liposomal and niosomal formulations for DMSA. On both type of vesicles mean particle size, encapsulated drug, free drug, phospholipid yield, vesicle type, radiolabeling efficiency and biodistribution studies are carried out. In order to increase physical stability, lyophilisation is applied and trehalose is observed as the effective cryoprotectant agent. At the last part, the prepared conventionei in-house produced kits and kits designed as drug delivery systems (Liposomes and niosomes) are compared with commercially available kidney imaging radiopharmaceutical kits. Resultantly, conventional in-house produced kits and kits designed as drug delivery systems are found as good, effective and very economic alternativesinstead of imported, expensive commercial kits and that can be produced in Radiopharmacy Labs. KEYWORDS: In-house Kit Production; Kidney Imaging Agents; Tc-99m-Labeled Kits; Radiopharmaceutical Kits; DMSA Liposomes; DMSA Niosomes; Lyophilization; Trehalose. ANAHTAR KELİMELER: In-house Kit Üretimi; Böbrek Görüntüleme Ajanları; Tc-99m,le İşaretli Kitler; Radyofarmasötik Kitler; DMSA Lipozomları; DMSA Niozomlan; Liyofilizasyon; Trehaloz.