Tuz stresi koşullarında aynısefa (Calendula officinalis L.) bitkisinde morfolojik ve fizyolojik özellikler ve ilişkileri
Morphological and physiological properties and their relations in calendula (Calendula officinalis L.) under salt stress conditions
  1. Tez No: 698192
  2. Yazar: ZENA NOZAD LATEEF KERWANCHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİHE KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, aynısefa (Calendula officinalis L. 'Bon Bon Yellow') bitkisinde tuz stresinin morfolojik ve fizyolojik özellikler üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla fide aşamasındaki bitkilere beş farklı NaCl konsantrasyonu (0, 75, 150, 225 ve 300 mM) uygulanmıştır. Morfolojik parametreler olarak; bitki yüksekliği ve gövde boyu, gövde kalınlığı, yaprak sayısı, yaprak boyutları (genişliği, uzunluğu ve projeksiyon alanı), kompaktlık oranı, kök ve sürgünlerin yaş ve kuru ağırlığı, K/S oranı ve yaprak renk özellikleri (L, a, b, C, h) belirlenmiştir. Fizyolojik parametreler olarak ise: hücresel memran zararlanması, kök ve sürgün nem içeriği, pigment içerikleri (Karotenoit-t, Klf-a, Klf-b, Klf-t), SPAD, fotosentez aktivitesi (Ft ve PSII etkinliği-Fv'/Fm') değerlendirilmiştir. Genel olarak NaCl artışı, bitkisel ve fizyolojik parametre değerlerinde azalışa yol açarken, buna membran zararlanması ile yaprakların 'L' (siyahlık/beyazlık) ve 'a' (yeşillik/kırmızılık) değerlerindeki artış eşlik etmiştir. Ayrıca 75 mM'daki yüksek nem içeriği ve 150 mM'a kadar olan uygulamalardaki yüksek kompaktlık oranı dikkat çekmiştir. Bitkisel ve fizyolojik özelliklerin çoğu açısından en yüksek değerler 0 mM'da bulunurken, NaCl artışı, en yoğun olarak 225 ve 300 mM'da olmak üzere, bitkisel büyüme ve gelişme ile fizyolojik özellikleri olumsuz etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of salt stress on morphological and physiological characteristics of calendula (Calendula officinalis L. 'Bon Bon Yellow') were investigated. For this purpose, five different NaCl concentrations (0, 75, 150, 225 and 300 mM) were applied to the plants at the seedling stage. As morphological parameters plant height and stem length, stem thickness, number of leaves, leaf dimensions (width and length and projection area), compactness ratio, fresh and dry weights of root and shoot, R/S ratio and leaf color characteristics (L, a, b, C and h) were determined. As physiological parameters cellular membrane damage, moisture contents of root and shoot, pigment contents (Karotenoit-t, Klf-a, Klf-b, Klf-t), SPAD, photosynthesis activity (Ft and PSII-Fv'/Fm') were evaluated. In general, the increase in NaCl caused a decrease in the vegetative and physiological parameters' values, while this was accompanied by an increase in the membrane damage and the 'L' (blackness/whiteness) and 'a' (greenness/redness) values of the leaves. In addition, the high moisture content at 75 mM and the high compactness ratio in NaCl level up to 150 mM were notable. While the highest values were found at 0 mM for most vegetative and physiological properties, the increase in NaCl negatively affected vegetative growth and development and physiological properties, most notably at 225 and 300 mM.