Amperometik ve impedimetrik biyosensörler ile farklı tip kanserlerin biyobelirteci olan CD-105 (endoglin) tayini
Determination of different types of cancer biomarker CD-105 (endoglin) by developing an amperometric and impedance biosensors
- Tez No: 698194
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU SAATÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Son yıllarda, serumda düşük seviyelerde bulunan kanser biyobelirteçlerini kanserin erken evrelerinde saptamak için kritik ve hassas analitik yöntemlerin geliştirilmesi daha önemli hale gelmektedir. Elektrokimyasal biyosensörler bu doğrultuda kullanılan önemli tespit sistemlerini oluşturmaktadır. Bu doğrultuda manyetik boncukların ve ekran baskılı elektrotların, elektrokimyasal biyosensörlerde kullanımları yapılan analizlerin hassasiyeti ve tekrarlanabilirliği açılarından önem taşımaktadır. Dahası, sensörler üzerinde çoklu ölçümlere imkân sağlamaktadır. Bu çalışmada, insan serumunda endoglin (CD-105) tayini için amperometrik ve empedimetrik elektrokimyasal immunosensör kitleri geliştirildi. Geliştirilen immun ölçüme dayalı immunosensörler, multipleks bir amperometrik ve tekli ölçüm yapabilen bir empedimetrik sistemler kullanılarak tasarlandı. Ölçüm metodunun oluşturulması için ekran baskılı multipleks karbon elektrotlar ve manyetik boncuklar kullanıldı. Çalışmaların sonucunda, çalışma aralıkları amperometrik ve empedimetrik immunosensörler için sırasıyla 2, 4, 10, 16, 25 ng/ml ve1, 2, 5, 10, 25, 40 ng/ml CD-105 rekombinant antijen varlığında bulundu. Yine LOB, LOD ve LOQ ölçüm değerleri, amperometrik immunosensör için sırasıyla 0.6, 1.1 ve 4.1 ng/ml olarak bulundu. % CV=3.2 olarak gösterildi. Empedimetrik immünosensör için LOD ve LOQ ölçüm değerleri sırasıyla 0.2, 0.4 ve 2 ng/ml olarak bulundu. %CV=2.7 olarak gösterildi.
Özet (Çeviri)
In recent years, it has become more important to develop critical and sensitive analytical methods to detect low levels of cancer biomarkers in serum in the early stages of cancer. Electrochemical biosensors constitute important detection systems used in this direction. Therefore, the use of magnetic beads and screen-printed electrodes in electrochemical biosensors is important in terms of sensitivity and reproducibility of the analyzes performed. Moreover, it allows multiple measurements on sensors. In this study, amperometric and impedimetric electrochemical immunosensor kits were developed for the determination of endoglin (CD-105) in human serum. The developed immunosensors were designed using a multiplex amperometric and an impedimetric system capable of single measurement. Screen printed multiplex carbon electrodes and magnetic beads were used to establish the measurement method. As a result of the studies, the working ranges were found for the presence of 2, 4, 10, 16, 25 ng/ml and 1, 2, 5, 10, 25, 40 ng/ml CD-105 recombinant antigen for the amperometric and impedimetric immunosensors, respectively. Again, LOB, LOD and LOQ measurement values were found to be 0.6, 1.1 and 4.1 ng/ml for the amperometric immunosensor, respectively. It was shown as % CV=3.2. LOD and LOQ measurement values for the impedimetric immunosensor were found to be 0.2, 0.4 and 2 ng/ml, respectively. It was shown as %CV=2.7.