Et ve balıklarda tazelik indikatörü olarak nanobiyosensörlerin geliştirilmesi
Development of nanobiosensors as freshness indicator for meat and fish
- Tez No: 382378
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN ÖZGÜL, PROF. DR. ERDAL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Metalurji Mühendisliği, Chemistry, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, et ve balık tazelik ölçümlerinde kullanılmak üzere amperometri esaslı bir elektrokimyasal enzim nanobiyosensörü geliştirilmesi amaçlanmıştır. Önce %99,9 saflıktaki 2cm'lik altın (Au) tel kral suyu (aqua regia) (3HCl+HNO3) içerisinde çözdürüldü. Ardından [AuCl4]-(aq) çözeltisi C6H5O7.2H2O.3Na (tri sodyum sitrat dihidrat) tuzuyla indirgenerek ~50 nm boyutunda Au nanopartikülleri elde edildi. Bu tozlar grafit kalem ucu çalışma elektrotuna (PGE) kaplanmadan önce iletken kompozit bir film oluşturmak amacıyla pirol monomeri ve hidroklorik asit kullanıldı. Sentezlenen Au nanopartikülleri potansiyostat-galvanostat cihazı ile dönüşümlü voltametri metoduyla -0,3 ile +0,8 V potansiyel arasında, 0,1 V/s tarama hızında, 13 dönüşümle PGE elektrota kaplandı. Kaplanan PGE/PPy-Au elektrotuna biyoalgılayıcı element olarak ksantin oksidaz enzimi %5 gluteraldehit ile çapraz bağlama yöntemi kullanılarak immobilize edildi. Bu immobilizasyonun karakterizasyonunda elektrokimyasal impedimetrik analiz yöntemi kullanıldı. Biyosensörün çalışma aralığını saptamak amacıyla farklı değerlerde pH, sıcaklık ve substrat derişimleri denendi. Ksantin'in tayini için ise amperometrik ölçüm yöntemi kullanıldı. Sonuç olarak yapılan ölçümlerin klasik yöntemle karşılaştırmaları yapıldı ve performans özellikleri raporlandı.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is development of an amperometric based electrochemical enzyme nanobiosensor to determine the freshness of meat and fish. First, 2cm long gold wire of 99.9% purity was dissolved in royal water (aqua regia: HCl+3HNO3) acid solution. Then, [AuCl4]-(aq) solution was reduced with C6H5O7.2H2O.3Na (tri-Sodium citrate dihydrate) salt to produce (~50 nm) gold (Au) nanoparticles. Prior to coating of nanopowders on a pencil graphite working electrode (PGE), pyrolle monomer and hydrochloric acid were used to form a conductive composite film. Au nanoparticles were coated on PGE electrode by using potentiostat-galvanostat device based on the cyclic voltammetry method with applied potential values between -0,3 and +0,8 V, at a scanning rate of 0,1 V/s with 13 cycles. A xanthine oxidase (XOD) enzyme was immobilized with 5% glutaraldehyde on the coated PGE/PPy-Au electrode as biosensing agent. To characterize this immobilization, electrochemical impedimetric analysis (EIS) methods were used. To determine the working range of the biosensor, measurements were performed at different values of pH, temperature, and substrate concentrations. Amperometric method was used for the measurement of Xanthine (X). Based on the results obtained in this study, enyzme biosensing methods were compared with classical methods and performance characteristics have been reported.