Vezikoüreteral Reflü'nün saptanmasında mesaneye hava enjeksiyonu sonrası böbrek toplayıcı sistemlerine yönelik olarak yapılan ultrasonografik incelemenin tanı değeri
- Tez No: 69823
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEDİH ÇELİKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Vezikoüreteral reflü, enfekte idran böbreğe taşıyarak, hipertansiyon ve/veya renal yetmezlikle sonuçlanabilecek renal fonksiyon bozukluklarına yolaçabileceği için erken dönemde tanınıp tedavi edilmesi gereken bir patolojidir. Bu çalışmada vezikoüreteral reflünün saptanmasında mesaneye hava enjeksiyonu sonrası böbrek toplayıcı sistemlerine yönelik olarak yapılan ultrasonografîk incelemenin tanı değeri araştırılmıştır. Vezikoüreteral reflü ön tanısı olan 68 hastada toplam 130 böbrek- üreter ünitesi önce mesaneye hava verildikten sonra ultrasonografi ile, sonra voiding sistoüretrografi ile değerlendirilerek sonuçlar karşılaştırıldı. Ultrasonografik incelemenin spesifite değeri %96, sensitivite değeri %59 olarak saptandı; pozitif prediktif değer %86, negatif prediktif değer %87, doğruluk oram ise %87 olarak bulundu. Vezikoüreteral reflünün saptanmasında ve derecelendirilmesinde voiding sistoüretrografi altın standarttır. Mesaneye hava verildikten sonra yapılan ultrasonografîk inceleme vezikoüreteral reflü şüphesi olan hastalarda ve vezikoüreteral reflü açısından risk taşıyan popülasyonda ilk tamda alternatif bir yöntem olabilir; vezikoüreteral reflü nedeniyle öpere edilen veya medikal tedavi gören hastalarda da takip amacıyla kullanılabilir. ANAHTAR KELİMELER vezikoüreteral reflü ultrasonografi hava kontrast voiding sistoüretrografi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ULTRASONOGRAPHIC DETECTION OF VESICOURETERAL REFLUX USING AIR Vesicoureteral reflux is a serious pathology that must be diagnosed and overcome immediately because backwash of infected urine to the kidney can result in hypertension and/or renal dysfunction which again might terminate in renal insufficiency. In this study, ultrasonographic detection of vesicoureteral reflux using air is investigated. One hundred thirty kidney-ureter units in 68 patients are studied first with ultrasonography after air injection to urinary bladder, then with voiding cystourethrography for the diagnosis of vesicoureteral reflux. The results are compared. Ultrasonographic detection of vesicoureteral reflux using air is found to have a specificity of 96%, sensitivity of 59%, positive predictive value of 86%, negative predictive value of 87%. Accuracy is 87%. Voiding cystourethrography is the gold standard in diagnosing and classifying vesicoureteral reflux. Ultrasonographic detection using air can be used in follow-up patients who have been operated or who are being medically treated for vesicoureteral reflux. It is thought to be an alternative method in the population who is under risk of vesicoureteral reflux or who is suspected of having vesicoureteral reflux. KEY WORDS vesicoureteral reflux ultrasonography air contrast voiding cystourethrography VI