Serebral infarktlarda manyetik rezonans görüntülemenin tanı ve tedaviye katkısı
- Tez No: 69824
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ BAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
53 ÖZET Bu çalışmada, ateroskleroz, tromboz ve emboli sonucu sıkça karşılaşılan serebral iskemi'de MR görüntüleme 'nin tanısal değerini belirlemeye çalıştık. MR görüntüleme intrakranial patolojilerin değerlendirilmesinde, son derece yararlı ve non invazif bir tanı yöntemidir. Öte yandan MR görüntüleme ile intraserebral kanama ve tumoral hadiselerle karışabilecek infarkt olgularının başarılı bir şekilde ayırıcı tanısı yapılabilmektedir. Bu amaçla, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Radyodiagnostik Ana Bilim Dalında 41 hastaya MR görüntüleme tetkiki uygulandı. Serebral infarktlar belirli bir yöntem çerçevesinde; lokalizasyon, ödem ve kitle etkisi, tutulan arteriyel sistem,infarktm evresi, beraberinde bulunan periventriküler hiperintensiteler, hemorajik değişiklikler ve ilave bulgularla birlikte MR görüntüleme 'deki sinyal özellikleri açısından incelendi. Serebral infarktlarda zamana bağlı olarak oluşan değişikliklerin MR sinyal intensitelerini doğrudan etkilediği ve böylece infarktlann evrelendirilmesinin mümkün olduğu görüldü. Bu şekilde serebral infarktlann akut, subakut ve kronik olarak evrelendirilmesinin yapılabileceği gösterildi. Literatür bilgileri ile karşılaştırıldığında bu bulguların ve tutulan arteriyel sistemlerin dağılımının önemli ölçüde uyumluluk sağladığı belirlendi. Sonuç olarak, serebral infarktlann tanı ve takibinde BT'nin yanısıra, noninvazif bir yöntem olan MR görüntülemenin, vazgeçilmez bir diagnostik yöntem olduğu kanaatine vanldı.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY In this study, we tried to evaluate the diagnostic value of Magnetic Resonance(MR) imaging in frequently encountered cerebral ischemia due to atheresclerosis, thrombosis and embolism. MR imaging is non invasive and the extremely useful diagnostic method in the evaluation of intracranial pathologies. In addition, the differential diagnose between intracerebral bleeding and tumoral events that can be confused with infarcts can be made succesfully. For this purpose, MR imaging was performed at 41 patients in Radiodiagnostic Department, Faculty of Medicine Atatürk University, Research Hospital. Cerebral infarcts were evaluated according to localization, edema, mass effect, involved arteriel system, the stage of infarct, associated periventricular hyperintensities, hemorhagic changes, associated findings and signal features on MR imaging. It is observed that the changes occur depending on the time of cerebral infarcts affect directly MR signal intensities and so the staging of infarcts can be possible. It is shown that the staging of cerebral infarcts as acute, subacute and chronic can be made. Those findings and involved arteriel system distribution are observed in accordance with literatures datas. In conclusion, it is suggested that non invasive, MR imaging method is very important method in the diagnose and follow up of cerebral infarcts in addition to computerized tomography.