Vergi hukukunda ihbar müessesesi
Notification system in tax law
- Tez No: 698255
 - Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT SÜLEYMAN ÜSTÜN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 124
Özet
Türkiye'nin en temel problemlerinden birisi kayıt dışılıktır. Kayıt dışılıkla mücadelenin önemli yollarından birini vergi hukukunda ihbar müessesesi oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında temel kanun maddesi olan ve çok ufak bir değişiklik dışında 89 yıldır yürürlükte olan 1905 sayılı Kanun'un tarihsel arka planı ayrıntılı bir şekilde irdelenmiştir. Bu konu hakkında özellikle TBMM Zabıt Cerîdesi incelenerek, bu müessesenin aslında hangi gerekçelerle kabul edildiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ardından halen faal olarak uygulanan ve ihtiyaçları karşılamaktan uzak hale gelen 1905 sayılı Kanun'un, yargı kararları ile birlikte teferruatlı bir incelemesi yapılarak eksiklikler ortaya konulmuştur. Yeni yasal düzenlemenin içeriğinde neler olması gerektiği hakkında öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Informality is one of the main problems of Turkey. The notification system in tax law is one of the important ways of combatting informality. Within the scope of the study, the historical background of Law No. 1905, which is the main law article and has been in force for 89 years with a slight change, has been examined in detail. The study tries to reveal the real reasons for the adoption of Law No. 1905 by examining the“TBMM Zabıt Cerîdesi”on this issue. Afterward, Law No. 1905 which is currently still in effect and has become a law far from meeting the needs over the years, along with the judicial decisions has been examined in detail and their deficiencies have been revealed. Suggestions have been made about the content of the new legal regulation.