Helikobakter pilori teşhis ve tedavisi takibinde C14 üre soluk testinin rolü
- Tez No: 69834
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bu çalışmanının amacı, 14C-üre soluk testinin H. pilori tanı ve tedavi takibindeki rolünü histopatolojik veriler ve CLO testi ile karşılaştırarak belirlemektir. Çalışmaya histopatolojik açıdan H. pilori saptanan ve tedavi uygulanmamış 23 hasta ve 8 kontrol grubu olmak üzere 31 birey dahil edildi. Olguların ll'i erkek, 20' si kadın olup, yaş ortalaması 36±12 idi. 10 olguya H.pilori eradikasyon 3'lü tedavi protokolü uygulandı, tedavi bitiminden 1 ay sonra histopatolojik değerlendirme, CLO ve soluk testleri tekrarlanmıştır. Hastaların teste gelmeden önce saat 24:00'ten itibaren veya en az 6 saat olmak üzere aç kalmaları istenmiştir. Her hastaya 20 mi su içinde 5|X Ci (185 kBq) 14C-üre oral yolla verilmiştir. 15 dakikanın bitiminde hastalardan soluk örnekleri alındı. Soluk örneği toplandıktan sonra solüsyonun üzerine 10 mi sıvı sintilasyon kokteyli eklenmiştir. Örnekler 10 dakika sıvı sintilasyon analizöründe sayılmıştır. Histopatolojik olarak normal mide mukozası saptanan, normal olgu grubunun soluk testinden elde edilen ortalama değeri 86.87±62 DPM olarak saptanmıştır; ve ortalamanın iki standart deviasyon değeri üzeri olan 211 DPM cut-off değeri olarak belirlenmiştir. 211 dpm'in üzeri olan sayımlar. H.pilori açısından pozitif olarak, bu değerin altındaki sayımlar ise H. pilori açısından negatif olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to determine the role of 14C-urea breath test in the diagnosis of H. Pilori and to follow up H. pilori infection after triple drug therapy and comparing results with histopathology and CLO test. Twenty-three patients having no medication and whom histopathology results were H. pilori positive and 8 normal subjects, total 31 subjects were included in the study. Patients (11 men, 20 women) mean age was 36±12. Ten patients treated for H. pylori's infection with the triple therapy regimen. Four weeks after completion of triple therapy these patients breath tests, histological examinations and CLO tests were repeated. Patients were fasted for at least 6 hours, usually overnight before the test. The patients were given an oral dose of 5(i, Ci (185 kBq) 14C-urea in 20 ml water. Breath samples were taken 15 minute after administration of labelled compound. After addition of 10ml scintillation fluid, samples were counted in a liquid scintillation counter. Mean breath test result of control group was 86.87±62 DPM. 211 DPM(Mean +2 SD) was used as a cut-off value. Counts higher than 211 DPM were accepted as H. Pilori positive, lower values than 211 DPM were accepted as H. pilori negative. Difference between H. pilori positive and H.