Paleolitik Çağ'dan Demir Çağı sonuna kadar Levant bölgesi
Levant region from the Paleolithic Era to the end of the Iron Age
  1. Tez No: 698385
  2. Yazar: SERAP CANSU KEMAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHİM KIZGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Literatürde Levant olarak tanımlanan Doğu Akdeniz bölgesi, kıtaların birleşim noktasında bulunan önemli bir coğrafi bölge durumundadır. Paleolitik çağlardan itibaren kesintisiz bir yerleşim yeri olarak iskân edilen bölge insanlık tarihini aydınlatabilme ve kavrayabilme açısından ehemmiyet arz etmektedir. Bu bakımdan bu çalışmanın amacı Levant bölgesi eskiçağ tarihinin yeterince çalışılmamış bir bölge olmasından yola çıkarak bu alandaki eksikliği gidermek ve bundan sonra yapılacak çalışmalar için de bir yol haritası oluşturmaktır. Çalışmanın neticesi itibari ile görülmüştür ki bölge halklarının yoğun etkileşimde bulundukları bu coğrafya birçok kültürün de bir arada barınmasına ve sentezlenmesine olanak sağlamıştır. Bu özelliği ile de birçok kavme ev sahipliği yapan Levant, tarihin her döneminde stratejik bir bölge olma özelliğini korumuştur. Levant bölgesi yerleşimleri, kültürleri, maddi buluntuları ve halkları ile eskiçağ tarihinin mihenk taşı durumundadır denilebilir. Bu maksatla çalışmada her dönemin belirleyici özelliklerine yer verilmiştir. Bölge hakkında yapılan çalışmaların artması ile birlikte Doğu Akdeniz tarihine verilen önemin de giderek artacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The Eastern Mediterranean region, defined as the Levant in the literature, is an important geographical region at the junction of the continents. The region, which has been settled as an uninterrupted settlement since the paleolithic ages, is important in terms of enlightening and comprehending human history. In this respect, the aim of this study is to eliminate the deficiency in this field by starting from the fact that Levant region is not been stuedied sufficiently and create a road map for future studies. As a result of my work, it was seen that this geography where he peoples of the region interacted intensely, allowed many cultures to coexist and synthesize together. With this feature Levant, which has hosted many tribes, has maintained its characteristic of being a strategic region in every period history. It can be said that the Levant region settlements were the cornerstone of ancient history with their culture, material finds and peoples. It can be said that the importance given to the history of the Eastern Mediterranean will increase with the increasing number of studies on the region.