Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile parlamenter sistemde kamu politikası oluşumunun karşılaştırılması
Comparison of the formation of public policy in the presidential government system and the parliamentary system
- Tez No: 698384
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ÇELİKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Türkiye'nin siyasi tarihi incelendiğinde farklı hükümet sistemlerinin uygulandığını görülmektedir. Uzun süre uygulanan Parlamenter hükümet sisteminde zaman içinde politik istikrar sağlanamadığı durumlarla karşılaşılmıştır. Hangi hükümet sisteminin ülke şartlarına daha uygun olabileceği sorusu zaman zaman gündeme taşınmıştır. 16 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirilen Anayasa değişikliğini öngören referandum ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kabul edilmiştir. 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinin ardından 9 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanının yemin etmesiyle birlikte fiilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmiştir. Önceki dönemlerde kamu politikalarının belirlenmesi sürecinde ana aktörler olan yasama ve yürütme organlarının yanına cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde politika kurulları ve ofisler de dâhil edilmiştir. Kamu politikalarının belirlenmesi, uygulanması ve değerlendirilmesinde cumhurbaşkanlığının etkinliği ve rolü artırılmıştır. Bu çalışmada Türkiye'de Parlamenter hükümet sisteminde ve cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde kamu politikasının oluşumu ve süreci karşılaştırmalı olarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
When the political history of Turkey is examined, it is seen that different government systems have been implemented. In the parliamentary government system, which has been applied for a long time, there have been situations where political stability could not be achieved over time. The question of which government system would be more suitable for the conditions of the country has been brought to the agenda from time to time. The presidential government system was adopted with the referendum on the constitutional amendment held on April 16, 2017. After the presidential and parliamentary general elections held on 24 June 2018, the presidential government system was de facto implemented with the oath of the president on 9 July 2018. In addition to the legislative and executive bodies, which were the main actors in the process of determining public policies in the previous periods, policy boards and offices were also included in the presidential government system. The effectiveness and role of the presidency in the determination, implementation and evaluation of public policies has been increased. In this study, the formation and process of public policy in the parliamentary government system and the presidential government system in Turkey will be examined comparatively.