Dört kanallı burulmuş şerit eklenmiş düz boru içerisinde hibrit nano partiküllü su akışında ısı transferi ve basınç düşümünün deneysel olarak incelenmesi
An experimental investigation on heat transfer characteristics of graphite-sio2/water hybrid nanofluid flow in horizontal tube with various quad-channel twisted tape inserts
- Tez No: 698391
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SELİM DALKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Gerçekleştirilen bu çalışmada, dört kanallı burulmuş şerit eklenmiş ve eklenmemiş yatay düz bir boruda hibrit nano partiküllü su akışının türbülanslı ısı transfer özellikleri deneysel olarak incelenmiştir. Hibrit nano akışkan iki farklı nano parçacık kullanılarak elde edilmiştir: Baz sıvı olarak saf su ile Silisyum dioksit (%60) ve Grafit (%40). Deneyler, sırasıyla %0,5 ve %1,0 olmak üzere iki farklı hacim konsantrasyonu için gerçekleştirildi. Dört kanallı burulmuş şerit eklerinin uzunluğu 0 ile 42 cm arasındadır ve sabit büküm oranları 5'tir. Reynolds Sayısı 3.400 ile 11.000 arasında değişmektedir. Sonuçlara göre, kütlesel debi ve hacim konsantrasyonu arttıkça Nusselt Sayısı artmaktadır. Ayrıca, burulmuş şerit uzunluğu arttıkça ısı transfer katsayısı artmaktadır. Bunlara ek olarak, hacim konsantrasyonu ve Reynolds Sayısı arttıkça sürtünme faktörü artmaktadır ayrıca burulmuş şerit uzunluğu arttıkça sürtünme faktörü artmaktadır. Basınç düşümü, artan kütlesel debi ve artan hacim konsantrasyonu ile artmaktadır. Son olarak regresyon denklemlerinin, Nusselt sayısı için ±%5 ve sürtünme faktörü için ±%10 sapma bandı içindeki deneysel verilerle iyi eşleştiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the turbulent heat transfer properties of the hybrid nanoparticle water flow in a horizontal smooth tube with and without quad-channel twisted tape (QCTT) inserts is investigated experimentally. The hybrid nanofluid is obtained using two different nanoparticles: Siliciumdioxide (60%) and Graphite (40%) with pure water as base fluid. Experiments are conducted for two different volume concentrations, 0.5% and 1%, respectively. The length of quad-channel twist tape inserts are between 0 and 42 cm with constant twist ratios of 5. The Reynolds number is varied from 3.400 to 11.000. According to the results, Nusselt number of the case with hybrid nanofluid increased with increasing mass flow rate and volume concentration. Also, heat transfer coefficient increased with increasing length of twisted tape insert. Moreover, friction factor increases with increasing volume concentration for increasing Reynolds number whereas and friction factor increases with increasing the length of tape inserts. Pressure drop increases with increasing mass flow rate and increasing volume concentration. Finally, the regression equations are found to be well-matched with the experimental data within the deviation band of ±5% for Nusselt number and ± 10% for friction factor, respectively.