Numerical investigation of the radiant heating performance of a continuous annealing furnace
Sürekli tavlama fırınının ışınımla ısınımı üzerine sayısal araştırma
- Tez No: 698456
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALTUĞ MELİK BAŞOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tavlama bir tür ısıl işlem methodu olarak cam imalatı endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Üretim sürecinin son aşamasında tatbik edilir ve cam kalitesinde hâkim bir etki sahibidir. Yüklü sayıda cam üretimi gerçekleştilen ısıl işlem dizisi, özellikle sürekli tip tavlama fırınında gerçekleşir. Fırın içerisinde tavlama işleminin farklı aşamaları yine aynı fırının farklı bölümlerinde gerçekleşir. Fırının ısıtma bölgesindeki temel amaç; camın ısıtılarak tavlama sıcaklığına geri getirilmesidir. Fırın içerisindeki sıcaklığın 923 K mertebelerine ulaşması sebebiyle ışınım ile ısı transferi hayli önem arz etmektedir. Işınım ile ısı transferi iştirak halinde olmayan fırın ortamı sebebiyle çoğunlukla cam ile fırın duvarları arasındaki görüş katsayısına bağlı olarak hüküm sürer. Fırın duvarlarından yayılan ışınımın dalga boyu aralığında cam opak olarak kabul edilebilir. Cam nesnelerin fırın içerisindeki yerleşim planı, cam ve fırın duvarları arasındaki görüş katsayısı birbirine olan mesafeye bağlı olması sebebiyle fırının ısıtma etkililiği üzerinde hatırı sayılır ölçüde etkisi olabilir. Bahsi geçen sayısal çalışmada iletim ve ışınımı konu alan bir dizi işlem yürütücüsü geliştirilmiş ve bunun vasıtasıyla sürekli tip tavlama fırınının ışınımla ısınma bölümünde sürekli hareket halinde bulunan şişelerin ısınma niteliği ortaya koyulmuştur. Dizi işlem yürütücüsünde bilgisayarın merkezi işlemci birimi ve grafik işleme biriminden faydalanması nedeniyle karma bir nitelik söz konusudur. Opak yüzeyler arasındaki ışınımla ısı transferi“Backward Monte Carlo Ray Tracing”adı verilen metot ile hesaplandı. Bu metot, grafik işleme birimini ile yazılımsam entegrasyonda bulunarak bilgisayımsal değerini büyük ölçüde azaltmıştır. Toplam bilgisayımsal sürenin %91 (yüzde doksan bir) kadarı ışınım ile ısı transferi işlemleri ve yalnızca %9 (yüzde dokuz) kadarı iletim ile ısı transfer işlemleri için harcanmıştır. Dahası ışınım modeline ilişkin olarak iki sayısal methot geliştirildi. Her iki metot için de aynı hassaslık değerinin yakalandığı aralıkta ikinci dereceden doğruluk sahibi metot, birinci dereceden doğruluk sahibi metoda nispeten birim zaman aralığını 2,5 (2 tam, onda beş) kat artırmaya imkan vermiştir. Gerçeklenmiş fırın modeli, her bir sırada 15 şişe olmak üzere toplamda 29 şişe sırasına elverişlidir. Şişelerin ilk, başlangıç sıcaklığı üretim hattının bir diğer bölümü olan kalıpma işlemi dikkate alınarak atanmıştır. Problemin bilgisayımsal değeri gerçeklenmiş fırın modeli içerisinde yalnızca 7 şişe sırası dikkate alınarak azaltılmıştır. Geliştirilen dizi işlem yürütücü, algoritma, fırın içerisinde bulunan 29 şişe sırasındaki her bir bardağın ısı transfer mekanizmasını sadece 7 şişe sırası dikkate alınması suretiyle bilgisayar tabanlı benzetimi mümkün kılmıştır. Şişe sıraları arasındaki mesafenin etkisi üzerine değişken eksenli ölçülendirme çalışması nihayet yürütüldü. Bu bağlamda şişeler arasındaki mesafeler ve taşıyıcı kayış hızı birim zamanda çıkan iş oranını sabit kılacak şekilde birbirine uyarlandı. Çalışma bulguları şişe sıraları arası mesafenin uygun bir değeri olduğunu ortaya koyuyor. Çalışmada kullanılan şişe şekline mukabil sıra aralığının uygun değeri, şişe çapının yüzde 35'i olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Annealing as a type of heat treatment process is widely used in the glass manufacturing industry. It is the last stage of the manufacturing process and has a highly dominant effect on the quality of the glass. Especially in large volume glass manufacturing the annealing process is carried out in a continuous type annealing furnace. In that furnace, the different stages of the annealing process are accomplished in the different zones of the same furnace. The main purpose of the heating zone of the furnace is to increase the temperature of the glass back to the annealing temperature. Due to the temperature levels reaching 923 K inside the furnace, radiation heat transfer has a dominant effect in this zone of the furnace. Due to the mostly nonparticipating nature of the furnace atmosphere, the radiation heat transfer is governed by the view factors between the glass and the furnace walls. At the wavelength range of the radiation emitted from the furnace walls, the glass can be modelled as opaque. Since the view factor between the glass and the furnace walls depend on the distance between the glass rows inside the furnace, the layout of the glassware could have a considerable effect on the heating effectiveness of the furnace. In this numerical study, a combined conduction–radiation solver was developed to investigate the heating characteristics of moving bottles inside the radiant heating section of a continuous annealing furnace. The solver was designed as a hybrid solver running the conduction and the radiation calculations on the CPU and the GPU (graphic processing unit) respectively. The radiation transfer between the opaque surfaces has been calculated with the Backward Monte Carlo Ray Tracing method. Running the method on the GPU, the computational cost of the radiation model has been massively reduced. Overall, 91% of the total computational time is spent by the radiation calculations and only 9% was taken by the heat conduction calculations. Moreover, two numerical methods regarding the integration of the radiation model with the heat conduction solver were developed. It was found that for the same level of accuracy the 2nd order accurate method enables to increase the time step in the transient calculations by a factor of 2.5 times concerning the 1st order accurate implementation. The considered furnace model consists of 29 bottle rows along the length of the furnace and with 15 bottles in each row. The initial temperature of the bottles was taken considering the moulding stage of the manufacturing line. The computational cost of the problem was reduced by considering the 7 rows of bottles in the computational domain. The developed algorithm enables simulation of the heat transfer across all the bottle rows using only a fraction of the entire row inside the furnace. Finally, a parametric study on the effect of the spacings between the bottle rows has been conducted. In this regard, the spacing between the bottles rows and the conveyor speed have been altered in a way that the throughput of the furnace, the number of bottles processes per unit time, is kept constant. The study shows that there is an optimum value for the spacing between the bottle rows. For the considered bottle form, this optimum row spacing value is found to be 35% of the bottle diameter.