Design of low cost and reliable home energy management system using generalized reduced gradient nonlinear solver method
Genel indirgenmiş gradyan doğrusal olmayan çözücü yöntemi ile düşük ve güvenilir maliyetli konut enerji yönetim sistem tasarımı
- Tez No: 698461
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM TUTKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Elektrik faturaları konut sahipleri için büyük bir maliyettir. Verimliliği artırarak elektrik faturalarının maliyetini düşürmeye yardımcı olabilir ve ev sahiplerine önemli faydalar sağlayabilir. Enerji yönetim sistemi, sistem işletimi ve kontrolünde önemli bir rol oynamaktadır. Elektrik hizmetleri, ücretlerini farklı faktörlere dayandırır, ancak önemli olan talep ve tüketimdir. Tüketim sırasındaki düzensizlikler kontrol edilirse elektrik üretiminde önemli bir rol oynayabilir. Talep tarafı yönetimi (DSM), enerji talebini azaltmaktan sorumludur ve bu da, kamu hizmetlerinin maliyetini ortadan kaldırmak, yeni jeneratörler inşa etmek ve çevreyi kirlilikten korumaktan da sorumludur. Hem ticari hem de ev kullanıcıları için bu tüketimi optimize etmek için bazı DSM teknikleri vardır. Bu yazıda, bu sorunu çözmek için kullanılan süreç, Genelleştirilmiş Azaltılmış Gradyan Doğrusal Olmayan çözücü yöntemidir. Yük faktörü temel olarak ortalama yük ile tepe yük arasındaki orandır. Ev içi konutlarda, programsız yük nedeniyle yük faktörü çok düşük kalır ve yoğun saatlerde gücü daha fazla tüketir. Bu bildiride, bir konut binasının yük profili alınmış ve yük faktörünü azaltmak için pik saatlerde kaydırılabilir yük kullanımını ve farklı saatlerde transfer kullanımını azaltarak enerji tüketimini iyileştirmeye çalışmıştır. Bunu yapmak için, Genelleştirilmiş Azaltılmış Gradyan Doğrusal Olmayan çözücü yöntemini gerçekleştirmek için Excel çözücü kullanılır. Tekniğin uygulanmasından sonra benzetim sonuçları, hem üretici hem de tüketen tarafta faydalar sağlayabilen tekniğin uygulanmasından sonra yük eğrisinde önemli bir gelişme olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Electricity bills are a big cost for residential owners. By improving efficiency can help reduce the cost of electricity bills and bring significant benefits to house owners. Energy management system play an important role in system operation and control. Electricity utilities base their charges on different factors but important are demand and consumption. If the irregularities during consumption is controlled, then it can play an important role in power generation. Demand side management (DSM) is responsible to lower energy demand which in turns avoid cost of utilities, building new generators and save the environment from pollution as well. There are some DSM techniques to optimize this consumption for both commercial and domestic users. In this paper the process used to solve this problem is Generalized Reduced Gradient Nonlinear solver method. The load factor is basically the ratio between average load and peak load. In domestic residential load factor remain very low due to unscheduled load, consuming the power more during the peak hours. In this paper a load profile of a residential building is taken and try to improve the energy consumption by reducing the usage of shift-able load during peak hours and transfer in different hours to reduce the load factor. To do this Excel solver is used to perform Generalized Reduced Gradient Nonlinear solver method. After applying the technique, the simulation results show a significant improvement in load curve, after applying the technique which can provide benefits on both generating and consuming side.