Investigation of electrical transient characteristics for different grounding systems
Farklı topraklama kalıpları için elektriksel geçici özelliklerin araştırılması
- Tez No: 698516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ERSOY YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bir topraklama sisteminin güvenliği, elektrik tesisatlarının çoğunda operasyonel güvenlik için iletim ve dağıtım ağında hayati bir rol oynar. Kaçak akım ve aşırı akım koruma röleleri uygulaması topraklama sstemlerinde en çok tercih edilen yöntemler arasındadır. Bu çalışmada, topraklama sisteminin güvenlik performansını araştırmak için yeni bir topraklama kalıbı önerilmiştir. Metodoloji, doğal ve kimyasal topraklama geliştirme malzemeleri üzerinde yapılan kapsamlı saha deneyleri ile titizlikle kanıtlanmıştır. Farklı nem seviyeleri ve gerilim gerilimleri altında doğal ve kimyasal iyileştirme malzemeleri arasında bir performans karşılaştırması yapılmıştır. Farklı topraklama malzemelerine dikey olarak yerleştirilmiş üç bakır çubuğa 0.85-3.76 kV aralığında çeşitli ayarlanabilir gerilimler uygulanmıştır. Saha deneylerinden elde edilen sonuçlar Ayrık Dalgacık Dönüşümü kullanılarak analiz edilmiştir. Deneyler, doğal topraklama geliştirme malzemelerinin elektrotların etrafında düşük toprak direnci sağladığını, yüksek dirençli toprak için uygun maliyetli bir çözüm olarak hizmet ettiğini ve IEEE 80 güvenlik standartlarına uygun olduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
The safety of a grounding system plays a vital role in the transmission and distribution network for operational safety in the majority of electrical installations. The application of residual current and overcurrent protection relays is among the most preferred methods in grounding systems. A novel grounding cake is proposed in this study to investigate the safety performance of the grounding system. The methodology is meticulously demonstrated through extensive field experiments on natural and chemical grounding enhancement materials. A performance comparison was carried out between natural and chemical enhancement materials under different humidity levels and voltage stresses. Various adjustable voltages in the range between 0.85-3.76 kV were applied to three copper rods vertically planted into different grounding materials. The results from the field experiments were analysed using Discrete Wavelet Transform. The experiments demonstrate that natural grounding enhancement materials give low ground resistivity around the electrodes, serve as a cost-effective solution for high resistive soil, and are in conformity with the IEEE 80 safety standards.