Optimal sizing of the photovoltaic system with battery storage system in the presence of electric vehicle in a household: The Macedonian case
Evde elektrikli araç var olması durumunda batarya depolama sistemi ile fotovoltaik sistemin optimal boyutlandırılması: Makedonya örneği
- Tez No: 698630
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN BAHÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Dünya birçok alanda hızla değişmektedir, bu değişimdeki en belirgin alan ise teknolojidir. Teknoloji ile birlikte iklim de değişmektedir. Küresel ısınmanın çözüm önerilerinden biri, özellikle enerji sektöründe teknoloji ile ilgilidir. Teknoloji ve küresel ısınmanın ortak noktalarından biri Elektrikli Araçlardır. Son on yılda Elektrikli Araçlar, batarya ve şarj ağı alanında hızlı bir geliştirme gerçekleştirdi. Ayrıca elektrikli araçların fiyatları düşmekte ve sayısı her geçen yıl artmaktadır. Ancak Elektrikli Araçlar ile ilgili sorunlardan biri tükettiği enerji kaynağının yenilenemez enerji kaynakları olmasıdır. Yenilenebilir Enerji Kaynakları çevre dostu enerji kaynaklarıdır, bu nedenle optimal ve ekolojik çözüm Elektrikli Araçlar ve Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının birlikte kullanılması olacaktır. Evde elektrikli araç var olması durumunda Batarya Depolama Sistemi (BSS) ile Fotovoltaik bir sistem düşünülmüştür. Bu sistem Kuzey Makedonya gibi gelişmekte olan ülkelerde, müstakil bir ev için planlanmıştır. Konum, güneş ışınımı, güneş panelleri, invertör, BSS, Elektrikli araç (EV) ve EV şarj cihazı gözden geçirilip uygun modeller seçilmiştir. Seçimden sonra sistem için kapasiteleri hesaplanmıştır. Bu amaçla PVsyst yazılımı kullanılmıştır. Farklı kapasitelere sahip olan üç durum için incelemeler gerçekleştirilmiştir. Sistemin PV ve BSS kapasitesi, şebekeye olan bağımlılığın azaltılması ve sistemin genel verimliliğinin artırılması için EV'nin şarj gereksinimlerine bağlı olarak ayarlanmaktadır. Sistemdeki günlük şarj davranışları, enerji depolama, şebeke ve genel olarak sistemle ilişkileri üç durum için analiz edilmiş ve karşılaştırılmıştır. Kuzey Makedonya gibi gelişmekte olan ülkeler için teknoloji ve iklim değişikliklerine cevap veren bir sistem planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The world is changing rapidly in many fields, but one of the most obvious field is technology. Climate is changing too. The solution of global warming is also related with technology, especially in the energy sector. The common point of technology and global warming are Electric Vehicles (EVs). In the last decade there are done developments in the field of EV, battery and charging network. Also the price has fallen and the number of EVs is increasing year-over-year. But the energy that is produced for EV charging mostly comes from Non-renewable Energy (NRE). Renewable Energy Sources (RES) are eco-friendly sources of energy, so the optimal and ecological solution will be a combination of EVs and RES. So in this thesis a Photovoltaic (PV) system with BSS for EV charging in a household is proposed. The system is planned for a private house in developing countries like North Macedonia. The location, solar irradiance, solar panels, inverter, BSS, EV and EV charger are reviewed and selected. After the selection follows the calculation of their capacity for the system. All this is done through simulation in PVSyst software. There are three cases with different capacities. PV and battery capacity of the system are adjusted depending on the charge requirements of the EV in order the dependency on the grid to be decreased and the overall system's efficiency to be improved. Their daily charging behavior in the system, their relation with the battery, grid and the system in general are analysed and compared for the three cases. A system that responds to the upcoming technology and climate changes for developing countries like North Macedonia is planned. The system's advantages and disadvantages from different point of views are represented.