Stochastic optimal design of a rural microgrid
Kırsal bir mikro şebekenin stokastik optimal tasarımı
  1. Tez No: 753267
  2. Yazar: GÜLFEM ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ETHEM ÇANAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Industrial and Industrial Engineering, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tezde, iki aşamalı stokastik programlama kullanılarak izole edilmiş bir mikro şebekenin optimal boyutlandırılması yapılmıştır. Sistemin bileşenleri bir fotovoltaik panel, rüzgar türbini, batarya, elektrikli araçlar ve hidrojen deposudur. Hidrojen depolama, bir elektrolizör, bir hidrojen tankı ve bir yakıt hücresinden oluşur. İki amaç fonksiyonuna sahip çok amaçlı bir optimizasyon problemi, amaçların yaşam döngüsü maliyeti minimizasyonu ve sistem güvenilirliğinin maksimizasyonu olduğu durumlarda çözülmüştür. Güvenilirliği yansıtmak için güç kaynağı kaybı olasılığı adı verilen bir endeks kullanılır. Problem karışık tamsayılı doğrusal programlama ile çözülmüştür. Simülasyonlar için bir yıllık bir dönem için saatlik gerçek dünya verileri kullanılır. Sistem tasarımı sırasında yenilenebilir kaynaklardan, talepten ve elektrikli araç kullanıcılarından kaynaklanan belirsizlikler göz önünde bulundurulur. Kapasite konfigürasyonunda elektrikli araçların ve hidrojen depolamanın etkisini görmek için farklı durumlar oluşturulmuştur. Hidrojen depolama, pille karşılaştırıldığında pahalı bir depolama türü olsa da daha çevre dostudur. Bu nedenle gelecekte hidrojen depolama kullanımı artabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, optimal sizing of an isolated microgrid is done by using two-stage stochastic programming. The components of the system are a photovoltaic panel, wind turbine, battery, electric vehicles, and hydrogen storage. Hydrogen storage is composed of an electrolyzer, a hydrogen tank, and a fuel cell. A multi-objective optimization problem with two objective functions is solved where the objectives are life cycle cost minimization and maximization of reliability of the system. In order to reflect reliability, an index called loss of power supply probability is used. The problem is solved with mixed-integer linear programming. An hourly real-world data for a one-year period is used for simulations. The uncertainties coming from renewable resources, demand, and electric vehicle users are considered during system design. Different cases are created to see the impact of electric vehicles and hydrogen storage in capacity configuration. Even though hydrogen storage is an expensive storage type when compared with a battery, it is more environmentally friendly. Because of this reason, the usage of hydrogen storage may increase in the future.