Rıfat Ilgaz'ın eserlerinde otobiyografik yansımalar
Autobiographical reflections in works of Rıfat Ilgaz
  1. Tez No: 698655
  2. Yazar: ERCAN EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ ASİLTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Türk Edebiyatı'nın önemli isimlerinden biri olan Rıfat Ilgaz, yazdığı eserler ve yaşadığı hayat ile her zaman“1940 Kuşağı”olarak adlandırılan topluluğun önde gelen figürlerinden biri olmuştur. Yazdığı eserler göz önüne alındığında Türk Edebiyatı'nın da otobiyografik bir çalışma yapmaya en müsait yazarlardandır. Eserlerinde ailesiyle olan ilişkileri, yaşadığı şehirler, öğretmenlik ve gazetecilik olmak üzere mesleki deneyimleri, askerliği, evlilikleri ve aşk hayatı, yaşadığı hastalıklar ve vakit mekanların izlerini bulmak mümküdür. Bu çalışmada Rıfat Ilgaz'ın otobiyografisiyle, yazdığı eserler arasındaki ilişkiler, kaynaklar ışığında incelenecek, yaşamından eserlerine yansıyan noktalar belirlenip, bunların gerçekle olan bağlantısı sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rıfat Ilgaz , one of the most notable person of the Turkish literature, is foremost person of the community as called“1940's jeneration ”, with his writings and living. Considering his works he is also the most proper writer for a study on autobiographical works. İn his writings you can find traces of his family relationships, the cities he lived, his professionel experiences of journalism and teaching, his soldiering, his marriages and love life, his illnesses and places of the time. In this study; the relationship between the autobiography of Rıfat Ilgaz and his written works will be examined by the light of sources, the points reflected from his life to his writings will be marked, and all this will be connected to reality.