Tarihi öneme sahip okulların mekan algısı yönünden incelenmesi: Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi örneği
Investigation of historically important schools in terms of space perception: The case of Antalya Vocational and Technical Anatolian High School
  1. Tez No: 698791
  2. Yazar: HATİCE KOLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN SAMET AŞIKKUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekansal Planlama ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
önüyle tarihi mekanların algılanma durumlarının ortaya konulmasının gerekli olduğu söylenebilir. Bu kapsamda tarihi öneme sahip bir yapı olan Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin mekansal algı yönünden incelenmesi çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Belirlenen bu amaç doğrultusunda sekiz adet hipotez oluşturulmuştur ve bunların doğruluğu araştırılmıştır. Çalışmanın temel materyalini konu hakkında yapılmış olan uluslararası ve ulusal kaynaklar, anket soruları oluşturmaktadır. Araştırmada verileri değerlendirmek için SPSS, AutoCAD, 3D Max ve Photoshop CS3 programlarından faydalanılmıştır. Tezin çalışma materyalini ise Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi oluşturmaktadır. Çalışma yöntemi olarak bu liseden mezun katılımcılara iki aşamalı anket uygulanmıştır. İlk aşamada yapı kompleksinin mevcut cephe algısının değerlendirmesini yapmak amacıyla 114 mezuna anket uygulanmıştır. Bu anketten elde edilen veriler ışığında üç farklı alternatif cephe modellemesi hazırlanmıştır. İkinci aşamada ise hazırlanan cephe tasarımı alternatiflerinin değerlendirilmesi amacıyla 105 mezuna alternatif modellerin sunulduğu anket uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen verileri SPSS programıyla analiz edilmiştir. Sonuç olarak, tarihi nitelikteki yapıların mekan algısı düzeylerinin kullanıcı özelliklerine bağlı olarak farklılık gösterip göstermediği saptanmıştır. Bu bağlamda elde edilen bulgular doğrultusunda bu tür yapıların hem kullanımlarının hem de korunmasının bazı kriterler çerçevesinde değerlendirilmesinin gerekli olduğu söylemek mümkündür. Ayrıca bu yaklaşımla değerlendirilen yapıların kent imgesi potansiyeline sahip yapıların kente birçok açıdan fayda sağlayabileceği ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
Today, historical buildings have an important value in spatial context. In this respect, it can be said that it is necessary to reveal the perception situations of historical places. In this context, the aim of the study is to examine the Antalya Vocational and Technical Anatolian High School, which is a structure of historically important building, in terms of spatial perception. For this purpose, eight hypotheses were formed and their accuracy has been investigated. The main material of the study consists of international and national sources and survey questions on the subject. In the study, SPSS, AutoCAD, 3D Max and Photoshop CS3 programs were used to evaluate the data in the research. Antalya Vocational and Technical Anatolian High School constitutes the study material of the thesis. Within the scope of the method of the study, a two-stage questionnaire was applied to the participants who graduated from this high school. In the first stage, a questionnaire was applied to 114 graduates in order to evaluate the current façade perception of the building complex. In the light of the data obtained from this survey, three different alternative facade modeling were prepared. In the second stage, a questionnaire was applied to 105 graduates in order to evaluate the prepared facade design alternatives. The data obtained from the questionnaires were analyzed with the SPSS program. As a result, it was determined that the spatial perception levels of historical buildings differ depending on the user characteristics. According to the findings obtained in this context, it is possible to say that it is necessary to evaluate both the use and protection of such structures within the framework of some criteria. In addition, it can be stated that the buildings evaluated with this approach, which have the potential of urban image, can benefit the city in many ways.