Social media based emergency management to organize civilian volunteers
Acil durum koşullarında sosyal medya tabanlı kaynak yönetimi
  1. Tez No: 698829
  2. Yazar: OYA BENLİOĞLU GÜLEŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BÖLÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Deprem Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Acil durumlar dünyanın her yerinde meydana gelmektedir. Bu nedenle acil durum yönetimi, afet durumlarında hayat kurtarmada çok önemli bir rol oynar. Teknoloji ve iletişimdeki ilerleme, erken uyarı sistemlerinde yeni fırsatlara ve hızlı müdahaleye yol açmıştır. Sosyal medya, afet durumları ve bireylerin mevcut koşullarına ilişkin gerçek zamanlı verileri çıkarmak için kullanılmaktadır. Resmi yardım operasyonlarının yanı sıra siviller tarafından gönüllü olarak yapılabilecek eylemler de bulunmaktadır. Bu tür gönüllü eylemlerin etkili olabilmesi için optimizasyona ihtiyacı vardır. Bu nedenle sosyal medyadan veri toplandıktan sonra bir optimizasyon süreci gereklidir. Toplanan veriler hem yardım taleplerini hem gönüllü desteklerini, malzeme miktarları ve coğrafi konum verileri ile birlikte içermelidir. Daha sonra çeşitli optimizasyon algoritmaları uygulamak ve gönüllüleri ve talep sahiplerini en hızlı çözüme göre yönlendirmek, seyahat etmek için ihtiyaç duydukları mesafeyi en aza indirmek ve karşılanan gereksinimlerin sayısını en üst düzeye çıkarmak mümkün olacaktır. Problem, önceden belirlenmiş coğrafi konumlar kullanılıyorsa, bir sınıflandırma problemi veya bir tesis yerleştirme problemi olarak tanımlanabilir. Tesis konumu problemlerine kesin çözümler belirlemek için K-Means, Mean Shift ve DBSCAN gibi algoritmalar kullanılarak mesafe, kurulum maliyetleri ve zaman açısından toplam bir maliyet hesaplanmaktadır. Simülasyon sonuçlarımız, tedariklerin yeterli veya sonsuz olduğu varsayıldığında, her talebin en yakın tesise tahsis edilebileceğini göstermektedir. Ancak gerçekte, kaynakların yeterli olacağı varsayılamayacağından, kullanılan yöntemin taleplerin mümkün olan en üst seviyede karşılanmasını sağlaması gerekir. Bu nedenle, CPLEX ile çözülen bir CFL modelinin, seçilen veri seti için tüm algoritmalar arasında maliyet ve zaman performansı açısından en verimli yöntem olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Emergencies occur randomly all over the world. Therefore, emergency management plays a very important role in saving lives in disaster situations. Progress in technology and communication has led to new opportunities in early warning systems and rapid response. Social media has been used to extract useful real-time data regarding disaster situations and individuals' current conditions. Besides official relief operations, there are also actions that can be taken by civilians voluntarily. Such voluntary actions need optimization to be most effective. Therefore, an optimization process is required following data collection from social media. Collected data must include both demands and voluntary offers, the quantities of supplies and geographical location data. It will then be possible to apply several optimization algorithms and direct volunteers and demanders on the basis of the quickest solution, minimizing the distance they need to travel and maximizing the number of requirements met. The problem can be defined as a classification problem or a facility location problem if predetermined geographical locations are used. Cost can be calculated in terms of distance, initial costs and humanitarian costs, using algorithms such as K-means, mean shift and DBSCAN, in order to identify exact solutions for facility location problems. Our simulation results show that if supplies are sufficient or assumed to be infinite, each demand can be assigned to the closest facility. But in reality, the method used needs to ensure that demands are met as much as possible. For this reason, a CFL model with a CPLEX solution proved to be the most efficient method among all the tested algorithms for the selected test dataset in terms of cost and time performance.