Performance analysis of multiplexing techniques for passive optical network
Pasif optik ağların çoklama teknikleri için performans analizi
- Tez No: 698940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECİP GÖKHAN KASAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Son zamanlarda, Fiber optik ağlar, yüksek veri hızına, kapasitesine sahip olduğu ve 20 yıldan fazla yaşayabildiği ve uzak mesafelere ulaşabildiği için yaygın olarak kullanılmaktadır. Pasif optik ağlar, veri hızı ve bant genişliğine göre yüksek kapasite ve daha iyi performans sunarken, daha sonra fiber optik (yani uzunluk, kablo) tüketimini azaltarak müşterinin kapasitesini artırdı. Fiber optiğin yayılma spektrumunu genişleten daha fazla teknik vardır (Zaman bölmeli çoğullama ve dalga uzunluğu bölmeli çoğullama) TDM ve WDM. Bu tez, Opti-system yazılım versiyonu7 kullanılarak, kalite faktörü ve mesafe ile bit hata oranına (fiber optik uzunluğu) göre aralarındaki karşılaştırmaya odaklanır, WDM, fiber uzunluğu arttıkça TDM'den daha iyi performans gösterir.
Özet (Çeviri)
Recently, fiber optic networks are widely used because it has high data rate, capacity and could life along more than 20 years and it can reach a far distance. Passive optic networks offered high capacity and better performance according to the data rate and bandwidth and then reduced consumption of fiber optic (i.e., length, cables) and increase the capacity of customers. There are more techniques that expansion the spread spectrum of fiber optic included Time Division Multiplexing (TDM) and Wavelength Division Multiplexing (WDM). This thesis focuses in the comparison between TDM/WDM according to the quality factor and bit error rate with distance (length of fiber optic) by utilizing of the Opti-system software. the WDM outperform than TDM with the fiber length increasing.