Bağımsız denetimin kalite göstergesinin analizi ve bir araştırma
Analysis of the quality indicators in audit and a research
  1. Tez No: 698939
  2. Yazar: SERKAN TELLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY DENİZ DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bağımsız denetimin temel amacı, şirketlerin finansal tablolarının doğru ve güvenilir bir bilgi elde ederek piyasada bir güven ortamı oluşturmaktır. Finansal tabloların doğru, güvenilir ve açık olarak incelenmesinin amacı ise şirket sahipleri tarafından yapılan uygulamaların güvenli bir biçimde yerine getirilerek yatırımcıların haklarını ve menfaatlerini himaye ederek, sermaye piyasasında güven ortamının yaratılmasını sağlamaktır. Bu çerçevede, denetçiler denetleme yaptıkları şirketlerin finansal tablolarının muhasebe standartlarına göre uygun olup olmadığı konusunda büyük sorumluluğa sahiptir. Denetçinin, kendisinde olan bu yükümlülüğü yerine getirebilmesi için kalite kavramı ön plana çıkmaktadır. Bu doğrultuda bu çalışmanın amacı, bağımsız denetimde denetim kalitesi göstergelerinin etkinliğinin hem teorik hem de ampirik olarak ortaya konulmasıdır. Dünyada çeşitli denetim kuruluşları tarafından denetim kalite göstergeleri belirlenmiştir. Bu çalışmada Kanada Hesap Verebilirlik Kurulu (CPAB) tarafından belirlenen denetim kalite göstergeleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the independent audit is to create an atmosphere of trust in the market by obtaining accurate and reliable information on the financial statements of companies. The purpose of examining the financial statements in an accurate, reliable and clear manner is to ensure that the applications made by the company owners are carried out in a safe manner and to create an environment of trust in the capital market by protecting the rights and interests of the investors. In this context, auditors have a great responsibility as to whether the financial statements of the companies they audit are in accordance with the accounting standards. In order for the auditor to fulfil this obligation he has, the concept of quality comes to the fore. In this regard, the purpose of this study is to reveal the effectiveness of audit quality indicators used in independent auditing both theoretically and empirically. Audit quality indicators have been determined by various audit organizations around the world. In this study, audit quality indicators determined by the Canadian Accountability Board (CPAB) were discussed.