Cumhuriyet öncesinden 1970'lere kadar Türkiye tiyatrosunda kadın karakterlerin beden inşasının toplumsal cinsiyet bağlamında incelenmesi
Examination of the body construction of female characters in the context of social gender in the turkish theater from pre-republic to the '70s
- Tez No: 698948
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Feminizm, dünyaya eleştirel bir gözle bakmanın ve bu bakışla dünyayı yeniden yapılandırmanın bir yoludur. Üç dalga halinde farklı kuramlarla varlığını sürdüren feminizm geniş bir kuram ve etkinlik alanına sahiptir. Farklılıklardan beslenerek güçlenen feminizm, dayanışma kültürü ve bağımsızlaştırma güdülemesiyle ezilenlerin direnişine imkan sağlamaktadır. Feminizm diğer kuram ve alanlarla ilişki kurabilme yatkınlığı, disiplinler arası bir bakışla dünyayı sorgulama ve dönüştürme imkânı sağlamaktadır. Feminist kuramların tiyatro ile etkileştiği noktada sağlanan açılım bu çalışmanın odak noktasıdır. Türk Tiyatrosundaki ataerkil yapının, oyunlardaki kadın kimliği ve bedeni üzerinde kurduğu tahakkümü kırmak ve feminist kuramlardan beslenerek üretime geçmesini sağlamak aynı zamanda metinlerdeki cinsiyetçi ideolojiyi sorgulayarak tiyatroda yeni damarlar bulunmasına katkı sunmaktadır. Uygulama çalışması olarak sunduğum kolaj oyunun dramaturgisi farklı feminist kuramlardan beslenerek oluşturulmuştur. Birbirini destekleyen ve birbirine açılım sağlayan bu kuramlar dramaturgimizin temelini oluşturur. Oyunda feminizmin eleştirel bakış yöntemini kullanılarak ataerkil ideoloji tartışmaya açılarak, üç oyun üzerinden kadın tiyatrosu kolajı gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Feminism is a way of looking at the world with a critical eye and reconstructing the world with this view. Feminism, which continues its existence in three waves with different theories, has a wide field of theory and activity. Feminism, which is strengthened by feeding on differences, enables the resistance of the oppressed with the culture of solidarity and motivation of independence. Feminism provides an opportunity to question and transform the world with an interdisciplinary perspective, and its tendency to relate to other theories and fields. The opening provided at the point where feminist theories interact with theater is the focus of this study. Breaking the domination of the patriarchal structure in the Turkish theater over the female identity and body in the plays and enabling it to be produced by feeding on feminist theories, at the same time, it contributes to the discovery of new veins in the theater by questioning the sexist ideology in the texts. The dramaturgy of the collage play, which I presented as a practical work, was created by feeding from different feminist theories. These theories that support and open up to each other form the basis of our dramaturgy. In the play, patriarchal ideology was discussed by using the critical view method of feminism, and a collage of women's theater was realized through three plays.