Determinants of life and non-life insurance demand: Evidence from OECD countries
Hayat ve hayat dışı sigortası talebinin belirleyicileri: OECD ülkeleri üzerine inceleme
- Tez No: 698958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Sigortacılık, Econometrics, Economics, Insurance
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sigorta, risklere karşı önlem olması yönünden ekonomiye destek olmakta ve yatırımlara katkı sağlamaktadır. Bu yüzden gelişmekte olan ülkeler iktisadi yapılarını desteklemek adına uygun sigorta politikalarını belirlemelidir. Sigorta sektörünün ülkelerin büyümeleri üzerinde olumlu katkıları olduğu bilindiği için ülkelerin ekonomik gelişimlerinde önemli bir yere sahiptir. Bu makalede hayat ve hayatdışı sigortalarının 36 ülkeden oluşan Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı (OECD) ülkelerindeki penetrasyon ve yoğunlukları için 1996-2017 yılları arasında yıllık veriler dikkate alınarak ekonomik değişkenlerin ülkelerin sigorta gelişimine etkilerini ölçmek üzerine dört model oluşturulmuş ve panel veri analizi yöntemi ile test edilmiştir. Araştırma ile OECD ülkelerdeki hayat ve hayat dışı sigortaların tüketiminin belirleyicilerini ortaya koymak ve bu belirleyicilerin ekonomik etkisi tanımlanmak istenmektedir. Böylece sigorta sektörü ve dolaylı olarak ekonomik kalkınma hamleleri belirlenebiliecektir. Çalışma sonuçları, kişi başına düşen GSYİH ve ekonomik özgürlüğün hayat sigortası penetrasyonunu artırırken, tüketici fiyat enflasyonunun bu oranı azalttığını ortaya koymuştur. Doğrudan yabancı yatırım ve yaş bağımlılık oranı, hayat dışı sigorta penetrasyonunu olumsuz etkilerken, kişi başına düşen GSYİH, kentsel nüfus ve ekonomik özgürlük olumlu bir etkiye sahiptir. Doğrudan yabancı yatırım ve ekonomik özgürlük hayat sigortasının yoğunluğunu artırırken, tüketici fiyat enflasyonunun ve kentsel nüfus oranının düşüşe neden olduğu gözlemlenmiştir. Bağımlılık oranının hayat sigortaları tarafında istatistiksel olarak önemli bir yük taşımadığı görülmüştür. Hayat dışı sigorta yoğunluğu için, yaş bağımlılık oranı ve kentsellik oranı olumsuz bir etkiye sahipken, yaşam beklentisi, doğrudan yabancı yatırım ve ekonomik özgürlük olumlu bir etkiye sahiptir. OECD ülkelerinde tüketici fiyat enflasyonunun hayat dışı sigorta talebi üzerinde istatistik olarak önemli bir etkisinin olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Insurance supports the economy and contributes to investments as a precaution against risks. Therefore, developing countries should determine appropriate insurance policies in order to support their economic structures. As it is known that the insurance sector has positive contributions to the growth of countries, it has an important place in the economic development of countries. In this article, four models have created for the penetration and density of life and non-life insurances in The Organization for Economic Development and Cooperation (OECD) countries consisting of 36 countries, taking into account the annual data between 1996 and 2017, to measure the effects of economic variables on the insurance development of countries and tested with panel data analysis method. The research aims to investigate the determinants of the consumption of life and non-life insurances in OECD countries and to identify the economic impact of these determinants. Thus, the insurance sector and indirectly the economic development moves can be determined. The study results found that while the GDP per capita and economic freedom increased the penetration of life insurance, consumer price inflation decreased this rate. Foreign direct investment and age dependency ratio negatively affect non-life insurance penetration, while per capita GDP, urban population, and economic freedom have a positive effect. While foreign direct investment and economic freedom increase the density of life insurance, consumer price inflation and the urban population ratio cause a decrease. It has been observed that the dependency ratio does not carry a statistically significant burden on the life insurance side. For non-life insurance density, the age dependency ratio and the urban ratio has a negative effect whereas life expectancy, foreign direct investment, and economic freedom have a positive impact. Consumer price inflation does not seem to have a statistically significant effect on non-life insurance demand in OECD countries.