Determinants of insurance demand: Cross-country panel data analysis
Sigorta sektörünün belirleyenleri: Ülkeler arası panel data analizi
- Tez No: 513269
- Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM TURGUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sigortacılık, Economics, Insurance
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmada hayat ve hayat dışı sigortanın talebi analiz edilmiştir. Çalışma, hayat sigortası için 1996-2014 dönemini ve hayat dışı sigorta için 1996-2015 dönemini kapsamaktadır. Sigorta primi verileri Swiss Re şirketinden, diğer değişkenlerin verileri ise Dünya Bankası'ndan alınmıştır. Araştırma sorusu“Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin sigorta talep yapısı arasında önemli farklılıklar bulunmakta mıdır?”sorusuna dayanmaktadır. Statik panel veri analizi yöntemi, degişkenlerin sigorta talebi üzerindeki etkisini analiz etmek için kullanılmıştır. Çalışma için 26 gelişmiş ülke ve 36 gelişmekte olan ülke, aynı zamanda 33 yüksek gelirli ülke ve 29 orta gelirli ülke seçilmiştir. Sonuçlar, hayat ve hayat dışı sigorta talebinin gelir esnekliğinin pozitif olduğunu, özellikle kadın işgücüne katılımının sigorta talebi üzerinde olumlu etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The demand of life and non-life insurance is analyzed in the study. The study covers 1996-2014 period for life insurance and 1996-2015 period for non-life insurance. Insurance premium data are utilized from Swiss Re. Data of other variables are imported from World Bank. Research question is based on“Are there any significant differences between insurance demand patterns of developed and developing countries?”Static panel data analysis method is used to analyze the effects of variables on the insurance demand. 26 developed countries and 36 developing countries, also 33 high income countries and 29 middle income countries are selected for the study. The results imply that both life and non-life insurance have positive income elasticity of demand. The findings of the study also provide evidence towards the positive impact of female labor force participation on insurance demand.