Diyete uyan çölyak hastalarının yaş gruplarına göre klinik ve laboratuvar bulgularının değerlendirilmesi
Clinical and laboratory findings evaluation of celiac patients who adhered to diet according to age groups
  1. Tez No: 699002
  2. Yazar: BANU ÖZATA ABANOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAFİYE URGANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Çölyak hastalığı (ÇH) genetik olarak yatkın kişilerde gluten içeren yiyeceklerin yenmesiyle her yaşta ortaya çıkabilen otoimmun bir enteropatidir. Karın şişliği, ishal ve gelişme geriliği çocuklarda ÇH'nin klasik triadı iken ekstraintestinal semptomlarla veya asemptomatik olarak da görülebilir. Tedavisi yaşam boyu glutensiz diyettir. Çalışmamızda diyete uyan hastaların hastaneye başvuru şikayetleri, tanı anındaki laboratuvar verileri, seroloji sonuçları, genetik analizlerini yaş gruplarına göre değerlendirmek ve diyete uyum süreleri ile olguların antropometrik parametreleri ve laboratuvar değerleri arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 1 Ocak 2000 – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Polikliniği'ne başvurup Çölyak hastalığı tanısıyla takip edilen 195 olgu dahil edilmiştir. Çalışmaya alınan tüm olguların verileri retrospektif olarak hastane bilgisayar veri tabanından ve dosyalarından elde edilmiştir. Olguların cinsiyetleri, yaşları, aile öyküsü, eşlik eden hastalık durumu, başvuru yakınmaları, antropometrik ölçümleri, fizik muayene bulguları, laboratuvar sonuçları ve endoskopik verileri, HLA sonuçları yaş gruplarına ayırılarak tanı anında, 6.ay ve 1. yıl ve 2.yıl kontrollerinde değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 195 olgunun yaş ortalaması 7,3±4,4 yıl ve 115'i (%59) kızdı. Olguların %19,5'i
Özet (Çeviri)
Aim: Celiac disease (CD) is an autoimmune enteropathy that can occur in genetically susceptible individuals at any age by ingestion of gluten-containing foods. While abdominal distension, diarrhea, and failure to thrive are the classic triad of CD in children, it can also be seen with extraintestinal symptoms or asymptomatic. The treatment is a lifelong gluten-free diet. In our study, it's aimed to research the complaints of patients at admission to the hospital who adhered to diet, laboratory data at the time of diagnosis, serology results, and genetic analyzes according to age groups and examine the relationship between the duration of adherence to the diet and anthropometric parameters and laboratory values of the cases. Materials and Methods: The study included 195 patients who applied to the University of Health Sciences Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital, Pediatric Gastroenterology Outpatient Clinic between January 1, 2000, and December 31, 2018, and followed up with the diagnosis of Celiac disease. The data of all cases included in the study were obtained retrospectively from the hospital's digital and flat-file database. Gender, age, family history, co-morbid condition, complaints at the application, anthropometric measurements, physical examination findings, laboratory results, endoscopic data, and HLA results were divided into age groups and evaluated at the time of diagnosis, 6th month, 1st year, 2nd-year controls. Results: The average age of 195 patients included in the study was 7.3±4.4 years, and 115 (59%) were girls. 19.5% of the cases were