Gold mining in Mount Ida: Development discourses and valuation languages in the social media
Kaz Dağları'nda madencilik: sosyal medyada yer alan kalkınma söylemleri ve değerleme dilleri
- Tez No: 699052
- Danışmanlar: PROF. BEGÜM ÖZKAYNAK ORTAKÖYLÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez, Kazdağları'ndaki altın madenciliği projesi üzerinden çevre çatışması sırasında sosyal medyada kullanılan kalkınma söylemlerini ve değerleme dillerini analiz etmektedir. Madencilik faaliyetlerinin başlaması amacıyla, projenin operasyonel safhasında 195.000 ağacın Kanadalı Alamos Gold şirketi tarafından kesilmesi halkın projeye yönelik muhalefetini artmıştır. Sosyal medya, 2019'daki tartışmanın önemli bir ayağı olmuş ve sosyal değerlendirmede önemli bir rol oynamıştır ve bu nedenle sosyal medya analizi ile tarafların projeye karşı çıkan ve projeyi destekleyen argümanları bu tezde incelenmiştir. Çevreye atfedilen değerlerin keşfedilmesi için sosyal medya kaynağı olarak da Twitter seçilmiş, 24 Temmuz 2019 ile 31 Ağustos 2019 tarihleri arasında her iki tarafın tweet'lerini nitel yöntemler kullanarak analiz ederek, tartışmaya hakim olan kalkınma söylemleri ve değerlenme argümanları belirlenmiştir. Araştırma sonuçları gösteriyor ki projeye karşıt olan aktörler değerlendirme dilleriyle zengin söylemlerde bulunurken çevresel, ekonomik ve kültürel bakış açılarından tartışmalar için içerik ve değer yaratıyorken, buna karşılık olarak projeyi destekleyen aktörlerin savları yüzeysel ve derinliksiz kalıyor. Bunun yanı sıra bu çalışma, iki grubun da birbirlerine karşı önyargıları olduğunu ortaya çıkarıyor
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the development discourses and valuation languages used in the social media during the environmental conflict over the gold mining project in Mount Ida. Public opposition had escalated at the operational stage of the project when the Canadian company, Alamos Gold, cut down 195.000 trees to start the mining activities. Social media was a vital pillar of the debate in 2019 and played an essential role in social appraisal. Based on the social media analysis, I examine the actors' opposing or supporting arguments for the project. In particular, I use Twitter as a source to explore the values attributed to the environment. By analyzing both sides' tweets between 24 July 2019 and 31 August 2019 using qualitative methods, I draw development discourses and valuation languages dominating the scene. The research findings suggest that while opposing actors articulate discourses rich in valuation languages, create substance and value for the discussion from the environmental, economic, and cultural perspectives, supporting actors' arguments were superficial and shallow. The study also reveals that both groups have prejudices towards each other.