Political economy of the environment in Turkey: Gold mining conflict in ida mountain
Türkiye'de çevrenin ekonomi politiği: Kaz Dağı'nda altın madenciliği çatışması
- Tez No: 231880
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEGÜM ÖZKAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma Biga Yarımadası ve özellikle Kazdağı çevresinde yapılması gündeme gelen altın madenciliği dolayısıyla ortaya çıkan toplumsal çatışma durumunu analiz etmektedir. Bu çerçevede, bölgede yapılan bir saha çalışması temelinde paydaş gruplarının Biga Yarımadası'nda altın madenciliği yapılması konusundaki pozisyonlarını belirleyen faktörler incelenmektedir. Öncelikle derinlemesine görüşmeler ve odak grup çalışmaları aracılığıyla paydaşların konuya ilişkin kaygıları, algılamaları ve beklentileri ortaya çıkarılmış ve elde edilen bulgular temelinde bölgede yaşayan 738 kişi ile altın madenciliği karşısında yerel halkın pozisyonunu öğrenmek amacıyla bir anket çalışması yapılmıştır. Bölgede yaşayan insanların pozisyonlarındaki farklılıkların sebeplerini anlayabilmek amacıyla ankette elde edilen veriler kullanılarak ekonometrik bir analiz yapılmıştır. Araştırma bulguları, paydaşların çatışan pozisyonlarının ardında yatanın çevreye ilişkin maddi çıkarlar, algılamalar ve değerler olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the recent environmental conflict over permission to gold mining in close vicinity of Ida Mountain in Biga Peninsula, Turkey. Based on a field study conducted in the region, the factors that affect the positions of stakeholders vis-à-vis gold mining in Biga Peninsula are examined. Through in-depth interviews and focus group discussions, concerns, perceptions and expectations of stakeholders are elicited. On the basis of the insights from qualitative research, a questionnaire is administered to 738 citizens of the region to discover their positions. An econometric analysis is then performed to identify the factors that account for the differences in local public?s positions. The research findings suggest that material interests, values and perceptions regarding the environment underlie the conflicting positions of the stakeholders.