Nesnelerin interneti tabanlı öz-kararlı çok zıplamalı akıllı termostat
An internet of things based self-stabilizing multi-hop smart thermostat
  1. Tez No: 699185
  2. Yazar: LEVENT ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN DAĞDEVİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tezde bir evin her bir odasında dağıtık halde bulunan akıllı termostatların stabilize olarak kendi aralarında veri aktararak tüm evin tüm odalarının aynı oranda ısınabilmesi sorunun optimum çözümünün nasıl yapılacağı üzerine çalışılmıştır. Telsiz duyarga ağları (TDAlar) telsiz haberleşme ve çevreden veri toplama özelliklerine sahip cihazlardan oluşmaktadır ve nesnelerin internetinin temel taşlarındandır. Bu ağlar genellikle döngü halinde bir insan olmadan otonom bir modda çalışırlar. Bu nedenle hata toleransının sağlanması çok önemlidir. TDA sistemlerinin öz-kararlı olmaları özellikle arızalı veya tehlikeye girmiş düğümlerle başa çıkmak için basit ve etkili mekanizmadır. Ayrıca bu örnekte ısıtılması zor ve kullanılmayan odalardaki akıllı termostatların enerji tasarrufu sağlamak amacıyla devre dışı bırakması da istenebilir öz-kararlılık bu durumlarda da etkili olmaktadır.Bu çalışmada evin içindeki bütün odaların optimal oda sıcaklığına çıkabilmesi öz-kararlı sığ öncelikli ağaç algoritması yöntemiyle sağlanmıştır. Bu tez çalışmasının diğer bölümlerinde problem tanımı, çalışmanın önemi, önerilen sistem mimarisi, bu sistem mimarisini geliştirirken yaşanılan zorluklardan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it has been studied how the optimum solution of the problem of the smart thermostats, which are distributed in each room of a house, can be stabilized and all rooms of the whole house can be heated at the same rate by transferring data among themselves. Wireless sensor networks (WSN) consist of devices with wireless communication and data collection from the environment and are the cornerstones of the Internet of Things. These networks generally operate in an autonomous mode without a human being in the loop. Therefore, it is very important to ensure fault tolerance. The self-stabilization of WSN systems is a simple and effective mechanism especially for dealing with failed or compromised nodes. Also, in this example, it may be desirable to disable smart thermostats in rooms that are difficult to heat and are not used, in order to save energy. Self-stabilization is also effective in these cases.In this study, the ability of all rooms in the house to reach the optimal room temperature is provided by the self-stabilizing breadth-first search (BFS) tree algorithm method. In the other parts of this thesis, the definition of the problem, the importance of the study, the proposed system architecture, and the difficulties experienced while developing this system architecture are mentioned.