Transformational leadership style and the emotionally intelligent leader's contributions to organizational performance amidst a global health crisis: An interpretative phenomenological analysis from the leader's perspective
Dönüşümsel liderlik tarzı ve duygusal zekâlı liderin küresel sağlık krizi ortamında kurumsal performansa katkıları: Liderin perspektifinden bir yorumlayıcı fenomenolojik analiz
  1. Tez No: 699186
  2. Yazar: SELİM SONSİNO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GERGELY CZUKOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu araştırma, küresel bir sağlık krizi sırasında dönüşümcü liderlik tarzının ve duygusal açıdan zeki liderin örgütsel performansa katkılarının, liderin perspektifinden bir anlayış geliştirmeyi ve iki kombine yapı ile kriz yönetimi süreçleri arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçlamaktadır. Krizler, bir kurumun istikrarını tehlikeye atar ve bilinç karışıklığı, dalgalanma ve burgaç ile yakinen ilişkilendirilirler. Bu nedenle, bir kriz sırasında, takipçisinin liderinden keskin ve net bir yön beklemesi kaçınılmazdır ve zorlu bir ortamda takipçisini yönlendirmek ve desteklemek liderin sorumluluğundadır. Küresel sağlık krizinin (yani COVID-19 salgını) bir sonucu olarak dramatik bir şekilde gelişen bir iklimde, kurumlar, gelişen ortamlarının gereksinimlerini karşılamak için hızla değişmeleri ve uyum sağlamaları gerekliliğini kabul ederler. Kurumlar, ancak çalkantılı iklimin gereksinimlerini yeterli ölçüde karşılayabilen bir liderlik yaklaşımını kucaklayarak ve uygulayarak rekabet güçlerini koruyabilirler ve gelecekteki başarılarını ve sürdürülebilirliklerini sağlayabilirler. Bu nitel çalışma, liderin farklı tutumlarının toplu olarak takipçilerine ve kurumlarına benzeri görülmemiş sosyal ve ekonomik karışıklık dönemlerinde rehberlik etmede oynadığı rolü incelemeyi amaçlamaktadır. Spesifik olarak, bu çalışma, bir krizin oluşturduğu baskının, kaygının ve belirsizlik özelliklerinin karar vermenin bilişsel, uyarlanabilir ve psikolojik yönlerini nasıl etkilediğini araştırmakta, lider ve takipçisi arasındaki ilişkide dönüşümcü liderlik tarzının ve duygusal zekânın yönlendirici etkisini vurgulayan bir anlayışı önermektedir. Araştırmacı, bu çalışmada, liderlerin bakış açıları, duyguları ve eylemlerine ilişkin bireyselleştirilmiş betimleyici anlatılarından elde edilen verilerin yorumlayıcı fenomenolojik analiz yöntemini kullanmaktadır. Araştırmacı, bu çalışma için, her biri önemli liderlik deneyimlerine sahip sekiz (8) katılımcıyla mülakat yaptı. Buna göre, bu çalışma, dönüşümsel liderlik, duygusal zekâ, kriz yönetimi ve ilgili alanlara şamil iş bu araştırmanın kapsamlı bir değerlendirmesini sunmayı amaçlamakta ve araştırmacının katılımcıların kendi anlatılarından oluşturduğu ilgili alt temaları ve üst temaları çıkararak ve belirterek lider, takipçi ve örgütsel performans için potansiyel sonuçları araştırmaktadır. Bu çalışma, liderlik, duygusal zekâ, kriz yönetimi ve ilgili alanlar ile yakinen alakalı araştırmaların kapsamlı bir değerlendirmesini sunmayı, katılımcıların anlatımlarından, dolayısı ile kendi sözleriyle oluşan ilgili alt ve üst temaları belirleyerek ve göstererek, lider, takipçi ve örgütsel performans için potansiyel sonuçları özetlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmacı, bu çalışmanın bulgularının, dönüşümcü liderlik tarzı ile (özellik) duygusal zekâ arasında güçlü bir ilişki olduğunu göstermesini beklemektedir. Ayrıca araştırmacı, bu iki kurguyla üst düzeylerde donanmış liderin takipçisinin güvenini kazanabileceğini ve dolayısıyla psikolojik ve fiziksel (işyeri) ortamını kontrol etmeyi ve yönlendirmeyi başardığını gösteren bulguları da beklemektedir. Bu gerçek, nihayetinde, kurumun bir kriz sırasında verimlilik yolunda ilerlemesini sağlar. Araştırmacı, ilgili kaynak çalışmalarını ve açıklayıcı fenomenolojik analiz yöntemlerini göz önünde bulundurarak ilerleyen bölümlerde bu çalışmanın sonuçlarını incelemekte ve tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to develop an understanding from the leader's perspective of the effects of the transformational leadership style and the emotionally intelligent leader's contributions to organizational performance during a global health crisis, and determine the correlations between the two constructs and their combined effects on crisis-management processes. Crises endanger the stability of an entity and they are predominated by confusion, volatility, and turbulence. Hence, during a crisis, it is inevitable that the follower will expect his or her leader for a sharp and clear direction and it is up to the leader to steer and support the follower through this tough environment. In a context that evolves dramatically because of the global health crisis (i.e., the COVID-19 pandemic), organizations recognize the fact that they have to change and adapt swiftly to address the new requirements, which develop gradually. Only by embracing and applying a leadership approach that meets adequately the requirements of this turbulent environment, can organizations maintain their competitiveness and ensure future success and sustainability. This qualitative study aims to examine the roles, which the leader's distinct attitudes collectively play in guiding the followers as well as the organization through times of unprecedented social and economic turbulence. Specifically, it explores how the pressure, anxiety, and ambiguity attributes of a crisis influence the cognitive, adaptive, and psychological facets of deciding and suggests an understanding that emphasizes the influencing effects of transformational leadership style and the leader's emotional intelligence in the leader-follower relationship. The researcher, in this study, uses an interpretative phenomenological analysis methodology of the data derived from the leaders' individualized descriptive narratives of their perspectives, feelings, and actions. The researcher, for this study, has interviewed eight (8) participants, all having substantial leadership experiences. Accordingly, this study aims to offer a comprehensive evaluation of research embedded in transformational leadership, emotional intelligence, crisis management, and the relevant fields and probes the potential ramifications for the leader, follower, and organizational performance through extracting and indicating the relevant subordinate themes and superordinate themes, which the researcher has constructed from the participants' narratives. The researcher expects the findings of this study to show that there is a strong correlation between the transformational leadership style and (trait) emotional intelligence. Besides, the researcher anticipates also the findings to suggest that the leader, who is well equipped with both of these constructs, is capable of gaining the trust of his or her follower and, hence, succeeds in controlling and driving the psychological and the physical (workplace) environment. This fact eventually leads the organization through a path to efficiency during the crisis. Reckoning with the relevant literature and explanatory phenomenological analysis methods, the researcher examines and discusses the results of this study in the following chapters.