Obsessive-compulsive symptoms: Anger, anger expression and maternal acceptance-rejection
Obsesif kompulsif semptomlar: Öfke, öfke ifade biçimleri ve anne kabul-reddi
- Tez No: 699280
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF AKDAĞ GÖÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) obsesyon veya takıntı olarak adlandırılan tekrarlayan, istenilmeyen düşünceler, imgeler ve dürtüler ile akabinde oluşan, kompulsiyon veya zorlantı olarak adlandırılan tekrarlayan davranış ve ritüeller içeren, heterojen, kronik bir ruhsal bozukluktur. Tedavi edilmediğinde ciddi stres ve kişinin günlük hayatındaki işlevselliğinde bozulmalara neden olabilir. 19. yüzyıldan beri araştırılsa da hakkında henüz bilinmeyen çok şey var. Önceki araştırmalar, aralarında örtüşme olsa da her bir semptom türlerinin farklı etiyolojik özellikleri olabileceğini ve etkileşimlerini daha iyi anlamanın önemini vurguluyor. Öfke ve ebeveynliğin obsesif kompulsif semptomlar (OKS) ile ilişkisi üzerine yapılan araştırmaların literatürdeki sonuçları çelişkili bulgular vermiştir. Bu çalışma sürekli öfke, öfke ifade ve anne kabul-reddinin OKS ile ilişkisini heterojen doğalarını göz önünde bulundurarak incelemeyi hedeflemiştir. Anne kabul-red faktörleri ile OKS arasındaki manidar ilişkilerde sürekli öfkenin aracılık etkisi test edilmiştir. Araştırma verileri çevrimiçi bir anket platformu aracılığıyla, Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği (SÖÖTÖ), Yetişkin Ebeveyn Kabul-Red Ölçeği Kısa Form (Y-EKRÖ) ve Vancouver Obsesif Kompulsif Envanteri (VOKE) kullanılarak toplanmıştır. Semptom türleri VOKE'nin tanımlamalarına göre baz alınmıştır: (1) Bulaşma, (2) Kontrol Etme, (3) Obsesyonlar, (4) Biriktirme, (5) Sadece Doğru Hissetme, (6) Kararsızlık. Çoğunluğu klinik altı düzeyde semptom gösteren, genel nüfustan yaş aralığı 18-69 olan, Türkçe bilen 392 katılımcı araştırmada yer aldı. Korelasyon analiz bulgularında SÖÖTÖ faktörleri arasından sürekli öfke, öfke bastırma, öfkenin dışa vurumu her VOKE faktörü ile pozitif ilişkisi olduğu gözlemlenmiştir. Öfke kontrolü, VOKE faktörlerinden Kararsızlık ile manidar ilişki göstermediği gözlemlenmiş, diğer faktörlerle negatif ilişki gösterdiği gözlemlenmiştir. Y-EKRÖ faktörleri arasında anne ihmali alt ölçeği her VOKE faktörü ile pozitif korelasyon göstermiştir. Regresyon analizlerinin bulguları Bulaşma faktörünün sürekli öfke ve biyolojik cinsiyet; Kontrol Etme faktörünün sürekli öfke; Obsesyonlar faktörünün sürekli öfke, yaş, öfke bastırma ve anne ihmali; Biriktirme faktörünün öfke bastırma ve sürekli öfke; Sadece Doğru Hissetme faktörünün öfke bastırma, sürekli öfke, yaş ve anne ihmali; Kararsızlık faktörünün öfke bastırma, yaş ve anne ihmali tarafından yordandığını göstermiştir. Aracılık testleri anne ihmalinin Obsesyonlar, Sadece Doğru Hissetme ve Kararsızlık faktörleri ile sürekli öfke üzerinden istatistiksel olarak manidar ancak zayıf düzeyde dolaylı etkisi olduğunu göstermiştir. Sonuçlar tartışıldı ve literatür ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Obsessive compulsive disorder (OCD) is a heterogenous, chronic mental disorder involving recurrent, unwanted thoughts, images and urges called obsessions and repetitive behavior and rituals called compulsions. If left untreated it can cause marked distress and major impairments for one's daily functioning. Although it has been researched since the 19th century, there is much left to understand of this disorder. Past studies indicate that each symptom dimension, despite their overlap, may have differing etiological markers and stress the importance of understanding their interactions further. Anger and the effect of parenting on obsessive compulsive symptoms (OCS) have been the focus of past studies in the literature with inconsistent results. This study aimed to investigate the relationship of trait anger, anger expression, and maternal rejection with OCS while minding their heterogenous nature. Mediation analyses were conducted to assess the mediating role of trait anger on the significant relationship between maternal acceptance-rejection factors and OCS. The data was collected through an online survey platform using the Turkish versions of The State-Trait Anger Expression Inventory (STAXI), The Adult Parental Acceptance-Rejection Questionnaire (PARQ), and the Vancouver Obsessive Compulsive Inventory (VOCI). In this study, the symptom dimensions were based on the definitions of VOCI: (1) Contamination, (2) Checking, (3) Obsessions, (4) Hoarding, (5) Just Right, and (6) Indecisiveness. 392 Turkish-speaking participants from the general population partook in the study. Their ages ranged from 18 to 69. They mainly displayed subclinical symptoms. The correlation analysis results showed that, among the STAXI factors, there was a positive correlation between trait anger, anger suppression, anger directed outside, and all VOCI factors. Anger control had negative correlation with all VOCI factors barring Indecisiveness, with which it had no significant correlation. Among the PARQ factors, the maternal neglect subscale was positively correlated with all VOCI factors. Regression analyses revealed that Contamination was predicted by trait anger and sex; Checking by trait anger; Obsessions by trait anger, age, anger suppression, and maternal neglect; Hoarding by anger suppression and trait anger; Just Right by anger suppression, trait anger, age, and maternal neglect; Indecisiveness by anger suppression, age, and maternal neglect. Mediation analyses revealed a statistically significant but weak indirect effect of maternal neglect on Obsessions, Just Right, Indecisiveness. The results were discussed and compared to the existing literature.