14. yüzyıldan 20. yüzyıla plastik sanatlarda ışık ve ışığın kullanımı
Light and usage of light in plastic arts from 14th century to 20th century
  1. Tez No: 699372
  2. Yazar: BİLGE ARTUÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVABİL KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Görme eylemi ışık aracılığıyla gerçekleşmektedir. İnsanlar ışık sayesinde çevrelerindeki renk, şekil, doku, alan, derinlik, uzam ve hareket gibi duyusal ve yaşamsal deneyimleri otomatik olarak bilgiye dönüştürebilmektedir. Bu bilgiler insanlığın varoluşundan itibaren yaşamın sürdürülebilmesi ve kendi varoluşunu anlamlandırabilmesi için önemli unsurlardır. İnsanlar sadece zihin yoluyla değil bedenleri aracılığıyla da dünyaya erişip bağlantı kurdukları için ışık, her çağda farklı algılama biçimlerine evirilmiştir. İlk sanat yapıtlarından günümüze kadar ışık, mekân ve beden olgusu sanatçılar için ilgi alanı ve çalışma kaynağı olmuştur. Bu olgular çevremizi nasıl gördüğümüzü ve bedenlerimizle çevremizi nasıl deneyimlediğimizi anlamak için kullanılmıştır. Sanat nesnesinden sanatsal deneyime geçiş, çağdaş sanat pratiklerini genişletmiştir. Yeni yüzyılda sanatçılar ışık ve mekân araçlarını kullanarak izleyicilerin hem zihinsel hem de bedensel katılımının gerçekleştirildiği eserler üretmişlerdir. Böylelikle izleyicilerin duyusal deneyimleri ve algıları sorgulamaya açılmıştır. Bu çalışma ışığa bakışın tarihsel gelişimini, resim sanatında kullanımını ve çağdaş sanat pratiğinde nasıl anlamlandırıldığını değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
The sight act occur through light. Thanks to light, people can automatically transform sensory and vital experiences such as color, shape, texture, space, depth, space and movement into information. Since the existence of humanity, these information are important elements for the continuation of life and for making sense of its own existence. Since people access and connect to the world not only through their minds but also through their bodies, light has evolved into different perception forms in every age. From the first art works to the present day, the phenomenon of light, venue and body has been an area of interest and a source of work for artists. These phenomena have been used to understand how we see our environment and how we experience our environment with our bodies. The transition from art object to artistic experience has expanded contemporary art practices. In the new century, artists have produced works in which the mental and physical participation of the audience is realized by using the tools of light and venue. Thus, the sensory experiences and perceptions of the audience were opened to question. This study evaluates the historical development of the view of light, its use in painting and how it is interpreted in contemporary art practice.