Scaffolding elementary students' written composition with technology to improve the quality of their writing
İlkokul öğrencilerinin kompozisyon yazımı niteliğini artırmaya yönelik yazma süreçlerinin teknoloji ile desteklenmesi
  1. Tez No: 699371
  2. Yazar: GÜLCAN BİÇER ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMDİ ERKUNT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, acemi yazarların ne yazacaklarına ve nasıl yazacaklarına karar verirken giriştikleri hızlı karar sürecini açıklamaktır. Bu çalışmada, yazılı bir metin oluşturmaya yönelik bilişsel süreçlerin açıklamaları -özellikle Bildiğini Anlat (Knowledge Telling)- kullanılmıştır. Ek olarak, Tanıma Sezgileri (Recognition Heuristics), acemi yazarların karar vermelerini açıklamak için tanımlayıcı bir model olarak test edilmiştir. Varsayılan karar verme stratejileri araştırılırken, acemi yazarların kompozisyon yazarken bilişsel süreçleri kullanarak sezgisel karar verme stratejilerini kullandıkları ortaya konulmuştur. Bu bağlamda araştırmada tanıma görevi (recognition task) ve tercih görevinden (preference task) oluşan bir protokol kullanılmıştır. Katılımcılar İstanbul'da bir devlet okulunda ilkokul dördüncü sınıf öğrencileridir (n = 217). Öğrencilere tanıma görevinde“Tanındı”,“Biraz Tanındı”veya“Tanınmadı”olarak etiketlemeleri için 100 madde verilmiş ve tercih görevinde tanıma görevindeki seçimlerine bağlı olarak ikili kompozisyon konuları gösterilmiştir. Sonuçlar, katılımcıların tanınan ve az tanınan maddelerden oluşan yazma yönergelerini, tanınmayan maddelere göre %65,9 oranında seçtiğini göstermiştir. Analiz ayrıca, ayırt etme için tek ipucu tanıma olduğunda, tanınan şeyleri seçmenin daha az zaman aldığını ortaya çıkarmıştır. Bu sonucun en makul nedeni, katılımcının karar verirken Tanıma Sezgilerine güvenmesi ve onu kullanmasıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to account for the expeditious decision process novice writers engage in when deciding what to write and how to write it. In this study, explanations of cognitive processes for composing a written text are used, particularly knowledge-telling. Additionally, Recognition Heuristics are tested as a descriptive model to explain their decision-making. Investigating novice writers' default decision-making strategies, it is proposed that novice writers use heuristic decision-making strategies in composition writing through the use of cognitive processes. In this respect, the study employed a protocol that consisted of a recognition task and a preference task. The participants were fourth-grade primary school students (n = 217) at a state school in Istanbul. The students were given 100 items to label as“Recognized,”“Slightly Recognized,”or“Unrecognized”in the recognition task, and in the preference task, they were shown writing pairs based on their choices in the recognition task. The results showed that writing instructions using recognized and slightly recognized items were chosen at a rate of 65.9% by the participants over unrecognized items. The analysis also revealed that when recognition is the only cue for discriminating, it takes less time to select recognized things. The most plausible reason for this result is that the participant relies on and employs RH in making a decision.