Romantik ilişkilerdeki olası manipülasyon veya duygusal istismarın ilişkiden alınan doyuma etkisi
The effect of potential manipulation or emotional abuse in romantic relationships on relationship satisfaction
- Tez No: 699433
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İlişki doyumu ilişki içinde partnerlerin birbirlerine olan tutumlarından ciddi anlamda etkilenmektedir. Bu çalışmada romantik ilişkilerde manipülasyonun, algılanan duygusal istismar ve ilişki doyumu ile arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmaya en az altı aydır romantik bir ilişkide olan 50 çift dahil edilmiş olup veriler sosyo-demografik form, İnsan İlişkilerinde Manipülasyon Ölçeği, Romantik İlişkileri Değerlendirme Ölçeği(RİDÖ), ve İlişki Doyum Ölçeği(İDÖ) kullanılarak online platformda toplanmıştır. Analiz için SPSS 28.0 versiyonu kullanılmıştır. Sosyodemografik formdan elde edilen betimleyici istatistikler sunulmuştur. Ölçek skorlarının cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu sosyodemografik değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığına ve ölçek skorlarının birbirleriyle olan ilişkilerine bakılmıştır. Cinsiyetin ilişkide algılanan istismar ve manipülasyon için yordayıcı olabileceği sonucuna ulaşılmıştır (p.05).
Özet (Çeviri)
Relationship satisfaction is seriously affected by the attitudes of the partners towards each other in the relationship. In this study, the relationship between manipulation, perceived emotional abuse, and relationship satisfaction in romantic relationships was examined. Fifty couples who have been in a romantic relationship for at least six months were included in the study, and the data were collected online using the socio-demographic form, the Human Relationship Manipulation Scale, the Romantic Relationship Rating Scale, and the Relationship Satisfaction Scale. SPSS version 28.0 was used for analysis. Descriptive statistics obtained from the socio-demographic form are presented. It was examined whether the scale scores differed according to the socio-demographic variables of gender, marital status, educational status, and the relationships between the scale scores and each other. It was concluded that gender may be a predictor of perceived abuse and manipulation in the relationship (p.05).