Gender differences in online shopping behavior with respect to trust: The case of Pakistan
Online alışveriş davranışında güven açısından cinsiyet farklılıkları: Pakistan örneği
  1. Tez No: 699434
  2. Yazar: MUHAMMAD AWAIS IQBAL
  3. Danışmanlar: PROF. ERGİNBAY UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İnternetteki sürekli büyüme, gelişmekte olan ülkelerin e-ticareti benimsemelerini sağlayarak sınırların ötesindeki tüketicilere erişim sağlamaktadır. Bu çalışma, güven düzeyine göre online alışveriş davranışına yönelik olarak müşteriler arasındaki cinsiyet farkını keşfetmeye çalışmaktadır. Ankete yanıt verenlerin ortalama tepkilerini anlamak için frekans ve tanımlayıcı analizler kullanılmıştır. Anketin güvenilirliğini kontrol etmek için Cronbach alpha testi, değişkenlerdeki normalliği incelemek için Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri kullanılmıştır. Sonuçlar, tüm değişkenlerin güvenilir olduğunu, Cronbach alpha değerinin gerekli seviyeden büyük olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri, değişkenlerin normal dağılmadığını göstermiştir, bu nedenle parametrik olmayan testler, Mann-Whitney ve Kruskall Walis testleri, online alışveriş davranışına yönelik güven düzeyindeki cinsiyet farkını incelemek için kullanılmıştır. Parametrik olmayan testler, cinsiyetin online alışveriş davranışına duyulan güven düzeyine göre istatistiksel olarak farklılaştığını göstermiştir. Tüketici derecelendirmesi, teknik kalite ve güven yaş düzeyi bazında istatistiksel anlamlı bulunurken, eğitim düzeyi bazında güvenilirlik ve teknik kalite anlamlı bulunmuştur. Bu nedenle, online alışveriş davranışına yönelik güven düzeyi açısından cinsiyetin anlamlı ölçüde farklılaştığı sonucuna varılabilir. Anahtar kelimeler : Cinsiyet, Güven Düzeyi, Çevrimiçi Alışveriş Davranışı, Pakistan
Özet (Çeviri)
The continuous growth in the internet provides access to consumers across the borders by enabling the developing nations to adopt e-commerce. The subject of e-commerce has widely studied in developed nation but lack in developing countries espeically Pakistan. This study attempts to explore the gender difference between customers towards online shopping behavior with respect to trust level. Frequency tables and descriptive statistics are interpretted to understand the mean response of respondents. Cronbach alpha test has used to check the questionnaire's reliability and Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests are used to examine the normality in variables. The results show that all variables are reliable because their Cronbach's alpha value were greater than required level. Howeover, Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests showed that variables are not normally distributed thereby non-parametric tests Mann-Whitney and Kruskall Walis tests are used to examine the gender difference in trust level towards online shopping behavior. Non-parametric tests showed that gender statistically differ with respect to trust level towards online shopping behavior. Consumer rating, technical quality and trust have found statistically significant on the basis of age level. Reliability and technical quality are significant on the basis of education level. Therefore, it can be concluded that gender significantly differ in term of trust level towards the online shopping behavior. However, there was no difference among respondents towards online shopping behavior with respect to education level and age level. Keywords : Gender, Trust Level, Online Shopping Behavior, Pakistan