Change and stability in the structure of cultural beliefs
Kültürel inançların yapısında değişim ve durağanlık
- Tez No: 699493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TUNA KUYUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metodoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez, kültürel inançları, tutumları ve görüşleri anket yanıtları ağları olarak analiz etmek için formel bir yaklaşım sunmaktadır. İki bağımsız ampirik çalışmada kültürel inançların yapısındaki değişim ve durağanlığı araştırmak için ağ biliminden, kültür ve bilişsel bilim araştırmalarından ve kamuoyu üzerine yapılan son çalışmalardan yararlanmaktadır. Farklı kültürel teorileri karşılaştırmak için inanç ağları oluşturarak bu ağların yapısal özelliklerini analiz ediyor ve bu amaçla ulusal düzeyde temsili iki anketten yararlanıyorum. Her iki bölümde de temel argümanım şu hipoteze dayanmaktadır: bireylerin kurumsallaşmış alanlar etrafında nispeten istikrarlı ve tutarlı inanç sistemleri vardır; bu inanç sistemleri yaşamın erken dönemlerinde dinamiktir ve yaşla birlikte çok daha durağan hale gelir, ancak kültürel, sosyal ve politik bağlamlar arasında nispeten değişken kalır. Bu tez, kültürel inançların muhtelif mantıksal ağlarla birbirlerine bağlandıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a formal approach to analyze cultural beliefs, attitudes and opinions as networks of survey responses. In two substantive empirical studies, the thesis draws from network science, research on culture and cognition, and recent studies on public opinion to investigate the change and stability in the structure of cultural beliefs. I make use of two nationally representative surveys to construct belief networks and analyze their structural properties to adjudicate diverse cultural theories. In both chapters, my central argument is grounded on the following hypothesis: individuals have relatively stable and coherent belief systems around institutionalized fields, and these belief systems are dynamic in the earlier periods of life and become much more solidified with age, but remain relatively variable across cultural, social, and political contexts. This thesis shows that opinions are organized with underlying, though diverse, logics in the population.