31 numaralı Kırım Hanlığı Kadı Sicili'nin transkripsiyonu ve değerlendirmesi
The number of Crimea Khanate Qadi Court Record's transcription and evaluation
  1. Tez No: 699492
  2. Yazar: HATİCE BİLİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GEMİCİ, PROF. DR. FEHMİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Kadı sicilleri her ne kadar mahkemelerde verilen kararların ve tutulan kayıtların toplandığı defterler olsa da kaydedildiği yerleşim yerinin idari, sosyal, ekonomik ve kültürel yapısına ilişkin inceleme yapan araştırmacılar için önemli bir kaynak niteliğindedir. Nitekim kadı sicilleri, toplumun her kesiminden insanların birbirleriyle ve devletle olan ilişkilerini, yaşadıkları problemleri ve bunların çözüm seyrinin nasıl olduğuna dair başka kaynaklardan edinilemeyecek bilgileri içermektedir. Kırım Hanlığı Kadı Sicilleri de hanlık döneminden geriye kalan belgeler arasında önemli bir yere sahiptir. Bu çalışma Kırım Hanlığı'na bağlı Gözleve şehrine ait H. 1107-1108/M. 1696 tarihli 31 numaralı Kırım Hanlığı Kadı Sicili'nin transkripsiyon ve değerlendirmesinden oluşmaktadır. Transkripsiyon ve değerlendirme sonucunda Gözleveli şehir sakinlerinin dinleri, etnik aidiyetleri, meslekleri, yaşadıkları yerler, aile yapıları, asayişe konu olan hususları, maddi kültürleri, ekonomik durumları, birbirleriyle ve devletle olan ilişkileri ele alınarak şehrin etnik, sosyal ve ekonomik durumu aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The qadi court records are not only document records and verdicts of the courts but they are also important sources for researches in terms of its political, social and cultural stracture. This documents contain information about relationship between the citizens and problems of the government and its solution which cannot be found in other researches. Therefore, the Crimea Qadı Court Records have great importance for the khanate era.This study deals with the transcription and evaluation of number 31 Crimea Qadi Court Record from A.H. 1107-1108/A.D. 1696 of the town Gözleve. In particular the transcription and the final analysis discuss the relation of the citizens towards religion, ethnicity, profession, family, society, public order as the material culture, economic conditions and the relation towards the government. In conclusion of the analysis the town's ethnicity, society and economic conditions will be explained.