Uluslararası pazarlama uygulamalarında gerekli beceri düzeyleri
Skill levels required in international marketing practice
- Tez No: 699505
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, uluslararası pazarlama uygulamalarında gerekli beceri düzeyleri belirlenmesi ve firma performanslarına etkisinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Bulguları saptamak için İstanbul'da yaşayan uluslararası ticari işletmelerde çalışan 350 katılımcı ile anket düzenlenmiştir. Anketin içeriği 7 kısımdan oluşmuş olup; demografik özellikler, planlama ve faaliyet becerileri, fiyatlandırma, ürün, dağıtım, tutundurma becerine ait ve firma performansına yönelik sorulardan oluşmuştur. Bu anket formunda amaçlanan ise işletmelerin uluslararası pazarlama faaliyetlerinin etkinliğini ve verimliliğini ölçmek olarak değerlendirilmiştir. Araştırma verileri SPSS istatistik araştırma programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada, uluslararası stratejiler, mevcut ürünlerin dış piyasaya uygunluğu, giriş seçenekleri ve farklı tutundurma seçeneklerini tespit edilip firmaların performanslarına ilişkin bulgular anlatılmıştır. Bu çalışma çerçevesinde uluslararası pazarlama uygulamalarının gerekli beceri düzeylerine etkisinin firma performansı üzerine büyük ölçüde etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the minimum required skill levels in international marketing practices and to measure the effect on companies performance. In order to determine the findings, a survey was conducted with the participation of 350 participant living in Istanbul and working in international commercial enterprises. The questionnaire contains 7 parts; demographic characteristics, planning and operational skills, pricing, product, distribution, promotion skills and firm performance questions. The aim of this questionnaire is to measure the effectiveness and efficiency of the international marketing activities of the enterprises. SPSS statistical research program is used to analyze the research data. International strategies, compatibility of existing products with the foreign market, entry options and different promotion options were determined and the findings related to the performance of the companies were explained in the research. With this study, it has been determined that the effect of international marketing practices on required skill levels has a great effect on firm performance.