Güvenlik güçlerinin iletişim becerilerinin incelenmesi (Gaziantep ili örneği)
Investigation of communication skills of security forces (Gaziantep province example)
- Tez No: 699507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET ALINCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
İletişim insanlar açısından hayatının vazgeçilmez en önemli unsurlarından bir tanesidir. İletişim sürecinin sağlıklı ve yerinde olması insan ilişkilerinin daha sağlıklı olmasını ve beraberinde sağlıklı bir toplum meydana getirir. Günlük hayatımızın her aşamasında iletişim süreci ile iç içe bulunmaktayız. İletişim sürecinin temel amacı, insanlarda davranış değişikliği oluşturarak, gerek bireyler açısından gerekse de gruplar açısından insan ilişkilerini geliştirerek eşgüdümü sağlamaktır. Dolayısıyla hangi meslek dalı olursa olsun iletişim kavramını iyi tanımalı ve toplumla olan iletişimin düzenli olması gerekmektedir. Bu araştırma, Güvenlik güçlerinin iletişim becerilerinin incelenmesi amacıyla yapılan betimsel bir çalışmadır. Araştırma evrenini Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı güvenlik gücü, örneklem grubunu ise gönüllülük esasına dayalı olarak seçilen 332 (323 Erkek, 9 Kadın) birey oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Korkut (1996) tarafından geliştirilen“İletişim Becerileri Değerlendirme Ölçeği (İBÖ)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 programından yararlanılmıştır. İstatistiksel yöntem olarak t testi ve varyans analizi kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiş olup, ikili grupların karşılaştırmasında İndependent Sample t testi, çoklu grupların karşılaştırmasında OneWay ANOVA analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Communication is one of the most essential elements of human life. A healthy and appropriate communication process creates healthier human relations and a healthy society. We are intertwined with the communication process at every stage of our daily life. The main purpose of the communication process is to ensure coordination by creating behavioral changes in people and improving human relations both in terms of individuals and groups. Therefore, no matter what profession it is, it is necessary to know the concept of communication well and to have regular communication with the society. This research is a descriptive study to examine the communication skills of security forces. The population of the research consists of the security force affiliated to Gaziantep Provincial Police Department, and the sample group consists of 332 individuals (323 Male, 9 Female) selected on a voluntary basis.“Communication Skills Evaluation Scale (IAS)”developed by Korkut (1996) was used as a data collection tool in the study. SPSS 22.0 program was used in the analysis of the data. T test and analysis of variance were used as statistical methods. It was determined that the data showed normal distribution, Independent Sample t test was used for comparison of paired groups and OneWay ANOVA analysis was used for comparison of multiple groups.