Değişik inley sistemlerinin ve amalgamın kenar sızıntısı açısından karşılaştırılması
- Tez No: 69952
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE HALİDE NAYIR PAMUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Araştırmada amalgam ve üç değişik tip indirekt estetik Mey materyelleri kenar sızıntısı açısından karşılaştırıldı. Seramik inley materyeli olarak Empress, reçine esaslı inley materyeli olarak Isosit Targis ve amalgam restorasyonlar rastgele 4 gruba ayrılan, 28 adet çekilmiş insan dişi üzerine yapıldı. Dişlere bizotajsız MOD kaviteler hazırlandı. Kavitelerin mesio ve disto aproksimal kenarları mine seviyesinde bitirildi. Tüm restorasyonlar ve preparasyonlar üretici firmaların tavsiyelerine uygun olarak gerçekleştirildi. İnleyler Variolink Cem Kit reçine simam kullanılarak simante edildi. Restorasyonlar bitirildikten sonra tüm örnekler 3 hafta boyunca serum fizyolojikte bekletildi, ardından 2500 kez 5-55° C arasında 1 dakikalık sürelerde thermocyclinge tabi tutuldu. Ardından 24 saat süresince örnek dişler % 0,05 'lik bazik fuksin solüsyonunda bekletildi. Hazırlanan dişlerin mesiodistal yönde kesitleri hazırlanıp kenar sızıntısı stereomikroskopta incelendi. Sonuçlar Kruscal- Wallis ve Mann- Whitney testi ile değerlendirildi. Empress sistemi diğer gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı olarak daha az sızıntı gösterdi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this invitro study was to evaluate the microleakage of three tooth colored May systems and amalgam. Three types of ceramic and resin based inlays; Empress, Isosit, Targis and amalgam were evaluated on 28 extracted human molars which were randomly assigned into four groups. MOD cavities without bevels were prepared. The mesio and distogingival margin was cut in enamel. The preparations, amalgam restorations and inlays were made according to the manufacturers instructions. Inlays were cemented with Variolink Cem Kit resin composite luting cement. After fMshing the restorations were kept in saline water for 3 weeks and then thermocycled 2500 times between 5-55° C with a dwell time of 1 minute. The samples were kept in % 0, 05 basic fuchsin solution for 24 hours. The restored teeth were mesiochstary sectioned and the microleakage patterns were studied under streomicroscope. The results were evaluated with Kruscal- Wallis and Mann -Whitney test. Empress system showed the lowest microleakage amoung the groups. The results were statisticaly significant.