Uzun süreli lityum kullanımının manik-depresif hastalarda ağız-diş sağlığına etkileri
The Effects of longterm lithium therapy on oral environment of manic-depressive patients
  1. Tez No: 69953
  2. Yazar: DİLHAN İLGÜY (IŞKIN)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ŞİRİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Bu araştırmada, İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı'na başvuran, 52 manik-depresif hasta ve 33 sağlıklı birey incelenmiştir. Değerlendirmeler Student-t testi ile yapılmıştır. Hastalarda tükürük akış hızı, DMF-T indeksi, tükürük sodyum, potasyum, kalsiyum, lityum ve inorganik fosfat iyonlarının miktarı incelenmiştir. Tükürük ve serum lityum seviyeleri arasındaki fark istatiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Tükürük sodyum ve kalsiyum değerleri ve DMF-T indeksi kontrol grubuna göre ileri derecede anlamlı olarak artmıştır. Hastalarda tükürük akış hızı ve inorganik fosfat değerlerinde ileri derecede anlamlı olarak bir azalma tespit edilmiştir. Tükürük potasyum değerlerinde anlamlı bir fark bulunamamıştır. Tükürük lityum düzeylerinin takibinin lityumun ağız dozunun belirlenmesinde güvenilir bir yol olmadığını düşünmekteyiz. 31
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, 52 manic-depressive patients under lithium treatment and 33 healthy subjects were examined according to their salivary sodium, potassium, calcium, lithium and inorganic phosphat ions, salivary flow rate, DMF-T index. Data were statistically compared with student-t test. Eppendorf flame photometry was used for estimation salivary sodium, potassium, calcium, lithium and inorganic phosphat ions. Significantly elevated sodium, calcium ions and DMF-T index were found in patients treated with lithium as compared with healthy subjects. Salivary flow rate, inorganic phosphat were significantly lower in manic-depressive patients. Our finding suggest that, salivary lithium levels cannot be used as a reliable indicator in monitoring lithium treatment. VI