Hyprealist heykel yapımı ve gerçeklik algısının artırılmasında resim tekniklerinin önemi
The importance of painting techniques in making hyperrealist silicone sculpture and increase the perception of reality
  1. Tez No: 699535
  2. Yazar: SÜMEYYE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET TÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Hyperrealist heykel çalışmaları, günümüz medikal çözümlerden criminal yüz tanımlamasına, sinema sektöründen kent müzelerine kadar geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. 21. yüzyılın en büyük keşiflerinden olan silikon maddesi, gelişen teknolojiye paralel olarak bir çok alanda ve sektörde kullanılmaktadır. Araştırmada, Hyperrealist silikon heykellerin gerçeklik algısını artırmada kullanılan resim ve boyama teknikleri ile bunların uygulamadaki etkilerini araştırmak amaçlanmıştır. Hyperrealist heykel çalışmaları, günümüz medikal çözümlerden criminal yüz tanımlamasına, sinema sektöründen kent müzelerine kadar geniş bir yelpazede kullanımı açısından önemlidir. Araştırma kapsamında yöntem olarak nitel araştırma tekniklerinden istifade edilmiştir bu kapsamda, literatür taramaları yapılmış ve sanatçı katalogları incelenmiştir. Ayrıca sanatçı görüşme formu düzenlenmiş, uygulamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hyperrealist sculpture works are used in a wide range from today's medical solutions to criminal facial recognition, from the cinema sector to city museums. Silicone material, one of the biggest discoveries of the 21st century, is used in many fields and sectors in parallel with the developing technology. In the study, it was aimed to investigate the painting and painting techniques used to increase the perception of reality of Hyperrealist silicone sculptures and their effects in practice. Hyperrealist sculpture works are important in terms of their use in a wide range from today's medical solutions to criminal facial identification, from the cinema sector to city museums. Qualitative research techniques have been used as a method within the scope of the research. In this context, literature surveys have been made and artist catalogs have been examined. In addition, artist interview form was arranged and applications were made.