Hiperrealizmin grafik tasarım üzerindeki etkisi
Effect of hyperrealism on graphic design
- Tez No: 512199
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY ALSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Postmodern bir terim olarak 'hiperrealite' gerçekliği, özellikle teknolojik olarak ileri postmodern toplumlarda, gerçekliğin bir simülasyonundan ayırt etme bilincinin yetersiz kalmasıyla alakalıdır. Hiperrealite, gerçek olanın ve kurgunun birbiri ile kusursuz bir şekilde harmanlandığı, birinin bittiği ve diğerinin başladığı yer arasında net bir ayrım olmadığı bir durum olarak görülür. Fiziksel gerçekliğin sanal gerçeklik ve yapay zeka ile insan zekası ile birlikte harmonize olmasını sağlamaktadır. Bazı ünlü hipertrealite / hiperrealizm teorisyenleri arasında Jean Baudrillard, Albert Borgmann, Daniel J. Boorstin, Neil Postman ve Umberto Eco yer alıyor. Hiperrealizm, görsel sanat anlamında ise yüksek çözünürlüklü bir fotoğrafı andıran bir resim ve heykel üretme akımıdır. Hiperrealizm, ortaya çıkan resimlerin veya heykellerin yaratılmasında kullanılan yöntemlerle Fotorealizm'in bir ilerlemesi olarak kabul edilir. Bu terim, öncelikle 1970'lerin başından bu yana gelişen Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da bağımsız bir sanat hareketi ve sanat stilini tanımlamak için kullanılmıştır. Bu çalışma, Hiperrealizmin gelişimini, Modern sanat akımlarını ve bunların sosyolojisini ortaya koyarak ele almış, akımın temsili sanatçılarını eserleriyle birlikte incelemiştir. Bunun ardından, IKEA üzerinden tasarım örneği vererek, son olarak hiperrealizm sanat akımının grafik tasarımı ve yöntemleri üzerindeki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The 'hyperreality' as a postmodern term is particularly relevant to inadequate knowledge of distinguishing from a simulation from its reality in technologically advanced postmodern societies. Hyperreality is seen as a situation in which there is no clear distinction between the real and the fiction perfectly blended with each other, where one ends and the other begins. It enables physical reality to be harmonized with virtual reality and artificial intelligence and also human intelligence. Some famous theorists of hyperrealism / hyperrealism include Jean Baudrillard, Albert Borgmann, Daniel J. Boorstin, Neil Postman and Umberto Eco. Hyperrealism, in the sense of visual art, is a genre of painting and sculpture that resembles a high-resolution photograph. Hyperrealism is regarded as a progression of photorealism by the methods used to create emerging images or sculptures. This term was first used to describe an independent art movement and art style in the United States and Europe, which have developed since the early 1970s. This study examines the development of hyperrealism, revealing the contemporary art movements and their sociology, and examines artists of the movement together with their works. In the last chapter, the study puts forward the effect of Hyperrealist genre on graphic design with the methods used, giving a visual example from IKEA ads.