Sağlık alanında yapay zeka çalışmaları
Artificial intelligence studies in health
- Tez No: 699553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER TEKİN ERGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yapay zeka makineler insanlar gibi düşünebilir mi soyut sorusuyla ortaya çıkan zamanla somutlaşan bir kavram.İlk çıktığı zamandan bu yana sürekli ilerleyen ve son zamanlarda hızlı bir şekilde gelişen sistem.Günümüzde neredeyse her sektörde yapay zeka kullanılıyor.İnsan hatasındaki azalma,verimlilik ve zamandan kazanma gibi birçok avantajının olmasından dolayı tercih sebebi.Sağlık alanı da çok geniş bir dallanmaya sahip.Yapay zeka bu alanda teşhis,sınıflandırma,tedavi ve yönetim gibi konularda yardımcı oluyor. Bu çalışmada, sağlık sektöründe yapay zeka teknikleriyle hangi çalışmaların yapıldığı incelenmiştir. Pubmed ,Google Schoolar ,ResearchGate,Dergipark gibi sitelerdeki tüm makaleler tarandı.Yapay zekanın doğruluk oranı ,zamandan ne kadar bize kazandırdığı ,hekimlerle kıyaslanması verilerle ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence is a concept that emerges with the abstract question of whether machines can think like humans. It is preferred because of its advantage. The field of health also has a very wide branching. Artificial intelligence helps in issues such as diagnosis, classification, treatment and management in this field. In this study, it was examined which studies were carried out with artificial intelligence techniques in the health sector. All articles on sites such as Pubmed, Google Schoolar, ResearchGate, Dergipark were scanned. The accuracy rate of artificial intelligence, how much time it saves us, comparison with physicians were tried to be revealed with data.