Ultraviyole ışın ve sterilizasyon sistemi imalatı
Ultraviolet beam and sterilization application
  1. Tez No: 699571
  2. Yazar: VEFA KIZILASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte ultraviyole ışınlarının kullanımı giderek yaygın hale gelmiştir. Ultraviyole çok farklı endüstriyel uygulamalar içinde yer almaktadır. Bu tez çalışmasında, ultraviyole ışınların kullanıldığı bir sterilizasyon sistemi prototipi imalatı gerçekleştirilmiştir. Ultraviyole ışınları geniş bant aralığına sahiptir. Bu tez kapsamında yapılan prototip imalatı için Ultraviyole'nin UV-C tipi ışınından yararlanılmıştır. Gerçekleştirilen imalat için uzaktan erişim kolaylığı, kontrol ve tasarım bilgilerinin bulut üzerinden erişimi gibi birçok kolaylık prototip imalatına ilave edilerek daha kullanıcı dostu bir sisteme dönüştürülebilir. Ancak, bu çalışmada daha çok düşük maliyetli bir imalat araştırılmış ve gerçekleştirilmiştir. Tezin birinci bölümünde, literatürde yer alan ultraviyole ve sterilizasyon bilgilerine yer verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde ise sterilizasyon sistemine ışık tutmak amacıyla düşük maliyetli bir prototip imalatı bilgilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the developing technology, the use of ultraviolet rays has become increasingly common. Ultraviolet is involved in many different industrial applications. In this thesis, a sterilization system prototype was manufactured using ultraviolet rays. The band spectrum of ultraviolet rays is broad. C-type ultraviolet rays were used for the prototype production made within the scope of this thesis. Many conveniences such as remote access, control and design information over the cloud can be added to the prototype manufacturing and converted into a more user-friendly system for the realized manufacturing. However, in this study, a low-cost manufacturing was investigated and realized. In the first part of the thesis, ultraviolet and sterilization information in the literature are given. In the second part of the thesis, a low-cost prototype manufacturing information is given in order to enlight on the sterilization system.