Hollywood sineması kostüm tasarımlarının yılın moda trendlerini belirlemedeki rolü
The role of Hollywood cinema costume designs in determining the fashion trends of the year
  1. Tez No: 699570
  2. Yazar: BEHİYYE BİTİKÇİOĞLU SAYILAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Moda tasarımcılarının dünya gündemini oluşturan konuları takip ederek, kişisel yetenekleri ile yorumladıkları ürünleri toplumun beklentilerine sunmaları konsunda sinema, önemli bir unsur olarak karşımıza çıkar. Bu araştıma, sahne sanatlarından, özellikle Hollywood sinemasında kullanılan kostüm tasarımlarının farklı dönemleri ele alınarak, değişen moda kültürünü, kıyafetlerden topluma yansımasını ve karşılıklı esinlenmelerini izleyerek o yılın trendlerini belirlemedeki rolünü açıklamayı amaçlamaktadır. Bu yolla, karakterlerin vermesi gereken mesajı, izleyiciye aktarmada senaryoyu desteklemek için tasarlanan kostümün, o yılın moda trendlerine nasıl ışık tuttuğunu ve belirleyici bir faktör olarak ön sırada yerini aldığını göstermektedir. Yapılan çalışma, sinema filminde geçen karakterlere en uygun şekilde nasıl kostüm tasarlanabileceği ve bu kostümlerin nasıl daha etkili bir hale getirilebileceği hakkında ipuçları verir. Bu etkiler ne denli güçlü ise, o denli toplum üzerinde etki kazanır ve moda trendleri dediğimiz algıda söz sahibi olur. Tez çalışmasından elde edilecek sonuçların özellikle; farklı fikir ve ideolojilerin, gündemdeki sorunların, modacı ve belki de senarist ve yapımcıların dünyaya vermek istedikleri mesajları kostüm tasarımlarıyla sunuş şekilleri, bu gösterimin insanlar üzerinde nasıl etkili olabileceği, bir filmle trendlerin ve moda sektörünün nasıl yönlendirilebileceği anlatılmak istenmektedir.
Özet (Çeviri)
Cinema emerges as an important element when fashion designers follow the issues that make up the world agenda and present the products they interpret with their talents to the expectations of society. This study aims to explain the role of costume designs used in the stage arts, especially in Hollywood cinema, in determining the trends of that year by considering the changing fashion culture, its reflection on the society from the clothes, and their mutual inspiration. In this way, it shows how the costume, designed to support the script in conveying the message that the characters should give to the audience, sheds light on the fashion trends of that year and took its place as a determining factor. The study gives clues about how to design the most appropriate costumes for the characters in the movie and how to make these costumes more effective. The stronger these effects, the more they have an impact on society and have a say in what we call fashion trends. In particular, the results to be obtained from the thesis study; It is intended to explain how different ideas and ideologies, current problems, fashion designers, and perhaps screenwriters and producers present the messages they want to give to the world through costume designs, how this screening can have an impact on people, how trends and the fashion industry can be directed with a film.