Derin öğrenme teknikleriyle akciğer röntgeninden COVID-19 hastalığının tespit edilmesi
Detection of COVID-19 infection from the lung X-ray by deep learning techniques
  1. Tez No: 699603
  2. Yazar: AHMET KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT ATİLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
2019 yılı aralık ayında Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıktığı tespit edilen Covid-19 hastalığı çok kısa bir süre içinde tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Hastalığın ölümcül sonuçları olduğu ve halen bilinen bir tedavisi olmadığı için yayılmasının önlenmesi amacıyla hasta olan kişilerin erkenden belirlenmesi ve karantinaya alınması hayati önem taşımaktadır. Günümüzde virüsün tespiti için asıl tanı kiti olarak PCR testleri kullanılmaktadır. Ancak farklı araştırma sonuçları, hastalığın erken ve geç dönemlerinde PCR testinin negatif çıkabileceğini ve PCR testine alternatif olarak göğüs röntgeninin de hastalığın teşhisinde kullanılabileceğini göstermiştir. Araştırmacılar, Covid -19 belirtileri olan hastaların akciğerlerinde buzlu cam opasitelerine benzer bazı görsel işaretler olduğunu saptamışlardır. Derin öğrenme teknikleri ve bilgisayar donanımlarının her geçen gün daha da gelişmesiyle tıbbın birçok alanında kullanılan derin öğrenme, Covid -19 hastalığının teşhisinde de kullanılabilir. Bu çalışmanın amacı derin öğrenme teknikleri kullanarak göğüs röntgeninden Covid -19 kaynaklı akciğer enfeksiyonu veya farklı bir sebeple var olan pnömani tespiti yapabilmektir. Çalışmada veri seti olarak Covid-19 ve Pnömani (zatürre) hastaları ile sağlıklı bireylerden alınan göğüs röntgenleri kullanılmıştır. Üç faklı sınıfta her birinden 1000'er üzere toplam 3000 adet resim dosyası bulunmaktadır. Eğitimin sonunda elde edilen model ortalama %97 doğrulukla sınıflandırma yapabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Covid -19 disease, which has been detected in Wuhan, China in December 2019, has affected the whole world in a very short time. Since the disease has fatal consequences and there is currently no known cure, it is vital that people who are sick are identified and quarantined early to prevent its spread. Today, PCR tests are used as the main diagnostic kit for the detection of the virus. However, according to different research results, it shows that the PCR test may be negative in the early and late stages of the disease and that chest X-ray can be used in the diagnosis of the disease as an alternative to the PCR test. Researchers have found that patients with symptoms of Covid -19 have some visual signs in their lungs similar to ground glass opacities. With the development of deep learning techniques and computer equipment, deep learning, which is used in many areas of medicine, can also be used in the diagnosis of Covid -19. The aim of this study is to detect Covid -19-induced lung infection or pneumonia with a different cause from chest X-ray using deep learning techniques. Chest X-rays taken from Covid-19 and Pneumonia patients and healthy individuals were used as data set in the study. There are a total of 3000 image files, 1000 of each, in three different classes. The model obtained at the end of the training can classify with an average accuracy of 97%