Turquality Programı'nın firmalar üzerindeki etkisi: Sağlık sektörü örneği
Effect of Turquality program on companies: The case of the health sector
- Tez No: 699602
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAT KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde ticaret, ülke sınırlarını aşarak küresel bazda bir ağ hâline gelmiştir. Firmaların oluşan rekabet ortamında öne çıkmaları ve fark edilip tercih edilmeleri için kendi kurumsal çalışmaları her zaman yeterli gelmeyebilir. Devletlerin ekonomik yapılarını doğrudan etkileyen uluslararası ticaret, çoğu zaman devlet tarafından alınan kararlar çerçevesinde olumlu ya da olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Hükûmetlerin yürüttüğü politikalar ticari hayatı doğrudan etkilemekte ve bu da siyasi, ekonomik, çevresel gibi birçok alanda geri dönüş olarak gerçekleşmektedir. Bu tez çalışmasında, sadece Türkiye'nin değil, aynı zamanda dünyanın da tek devlet destekli marka desteği olma özelliğini taşıyan Turquality'nin, sektörel bazda (sağlık) firmaların gerek finansal gerekse de imaj, tanınırlık gibi somut olmayan açılardan kazanımlarının neler olduğu incelenmiş ve analiz edilmiştir. Sağlık sektöründe yer alan önemli firmaların yönetici vasfındaki çalışanları ile gerçekleştirilen görüşmelerde bir soru listesi kendilerine sunulmuş ve yanıtlamaları rica edilmiştir. Gelen cevaplar çerçevesinde Turquality'nin uluslararası piyasalarda markalaşmak adına rekabet gücünün artışı incelenirken kurumsal anlamda uzmanlaşmış personel sayısında artış gösterme etkisi ele alınıp analiz edilmiştir. Turquality Marka Destek Programı'ndan faydalanan 7 firma ile iletişime geçilip önceden hazırlanan sorular kendilerine sorulmuştur. Derinlemesine geçen mülakatlar esnasında kayıtlar alınarak Turquality'nin markalaşma ve uluslararası pazarlarda avantaj sağlayıp sağlamadığı gelen yanıtlar çerçevesinde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, trade has become a global network by crossing the borders of the country. In order for companies to stand out, to be noticed and to be preferred in the competitive environment, their own corporate work may not always be enough. International trade, which directly affects the economic structures of states, can often be affected positively or negatively within the framework of the decisions taken by the state. The policies carried out by the governments directly affect the commercial life, and this occurs as a return in many areas such as political, economic and environmental. In this thesis, the achievements of Turquality, which is the only state-supported brand support not only in Turkey but also in the world, on a sectoral basis (Health), in terms of both financial and intangible aspects such as image and recognition, were examined. and analyzed. A list of questions was presented to them in the interviews held with the managers of important companies in the health sector and they were asked to answer them. Within the framework of the answers received, the increase in the competitiveness of Turquality in order to become a brand in international markets was aimed, while the effect of the increase in the number of institutionally specialized personnel was discussed and analyzed. 7 companies that benefit from the Turquality Brand Support Program and operate in Istanbul were contacted and asked questions prepared in advance. Records were taken during the in-depth interviews, and whether Turquality provided an advantage in branding and international markets was analyzed within the framework of the responses received.