A comparative life cycle assessment of structural materials: A case study on TOKI housing
Taşıyıcı sistem malzemelerinin karşılaştırmalı yaşam döngüsü analizi: TOKİ konutu örneği
- Tez No: 699617
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR ÖZER AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Türkiye'deki konut stoku üretiminde önemli bir paya sahiptir. TOKİ konutlarında tipik projeler uygulanmakta olup bu projelerde betonarme perde duvar sistemi (tünel kalıp sistemi) tercih edilmektedir. Bu sistem yapısal avantajlara sahip olmakla birlikte daha fazla CO2 salınımlarına da neden olabilmektedir. Bu nedenle, bu çalışmada çelik bir sistemin sürdürülebilirlik açısından potansiyeli araştırılmıştır. TOKİ binaları tipolojilerine göre sınıflandırılmış, temsili bir tipoloji seçilerek 5, 10 ve 14 katlı betonarme perde duvar sistemli ve çelik çapraz çerçeve sistemli binalar modellenmiştir. Yapısal modeller ProtaStructure programında hazırlanmış; hem yüksek hem de düşük tehlike seviyelerine göre modelleme ve analizleri yapılmıştır. Alternatif modellerin doğa üzerindeki etkilerini ekolojik parametrelere göre değerlendirmek için bir Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) programı olan OneClickLCA kullanılmıştır. 5, 10 ve 14 katlı modellerin karşılaştırılması, çelik modellerin yaz sisi oluşumu ve toplam enerji ihtiyacı dışında, betonarme modellere göre daha az olumsuz etkiye sahip olduğunu göstermektedir. 5 katlı modellerin minimum-maksimum sınır analizi, minimum geri dönüştürülmüş içeriğe sahip olan çelik modelin doğaya en zararlı model olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Düşük riskli deprem bölgelerinde analiz edilmiş, 5 ve 14 katlı çelik modellerin sonuçları, bina yüksekliği arttıkça çeliğin zararlı etkilerinin azaldığını (çeliğin çevre için daha avantajlı olduğunu) göstermektedir. Sonuç olarak, bu çalışmada, TOKİ projelerinden başlayarak daha sürdürülebilir bir yaklaşımın tercih edilebilmesi için çeliğin potansiyelleri betonarme ile karşılaştırılarak analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the Housing Development Administration of Turkey (TOKİ) has a significant proportion of housing stock and prepares typical housing projects. Reinforced concrete shear wall system (also named as tunnel form system) is preferred in these projects. This reinforced concrete system may have structural advantages but may also have more CO2 emissions. Therefore, the potentials of a steel system in terms of sustainability are investigated in this study. TOKİ buildings are classified according to their typology. Then, a representative typology is selected and modeled as 5-, 10-, and 14-story buildings with reinforced concrete shear-wall and steel braced-frame systems. Structural models are designed and analyzed by the ProtaStructure program for both high and low seismicity levels. A Life Cycle Assessment (LCA) program, OneClickLCA, is used to evaluate the impacts of alternative models on nature according to ecological parameters. Comparing 5-, 10-, and 14-story models with alternative materials shows that steel models have lower negative impacts than reinforced concrete models except for the formation of summer smog and total energy need. On the other hand, the minimum-maximum boundary analysis of 5-story models indicates that the steel model with minimum recycled content is the most harmful model to nature. The results of 5- and 14-story steel models in low seismic regions demonstrate that the harmful effects of steel get lower (steel is more advantageous for the environment) with increasing building height. Consequently, this study shows the potentials of steel compared to reinforced concrete so that a more sustainable approach can be preferred starting from TOKİ projects.