Türk kültüründe keçi imgesi ve resim sanatındaki yansımaları
The image of goat in Turkish culture and its reflections in painting art
- Tez No: 699639
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DALKIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
“Türk Kültüründe Keçi İmgesi ve Resim Sanatındaki Yansımaları”isimli tez çalışmasında Türk kültüründe keçi imgesi ele alınarak, çağdaş Türk resmindeki simgesel örnekleri ve yansımalarının bir kaynakta toplanması amaçlanmıştır. Türk kültürü, yıllardır yaşam biçimlerinde, toplumların düşüncelerinde ve sanatsal üretimlerde çokça görülmüştür. Türk kültürünü yansıtan bu değerler bütünü dünya coğrafyasında da önemli bir yere sahip olmuştur. Geniş kitlelere ve coğrafyalara kadar ulaşabilen kültürel gelenekler ve görenekler, inanç sistemi ve yaşayış biçimi tarih sahnesinde önemli bir rol oynamıştır. Türk toplumlarının konar-göçer ve yayılmacı bir toplum olmalarından kaynaklı olarak farklı medeniyetlerde kültürler arası bir kaynaşma gerçekleşmiştir. Nesilden nesile yaygınlaşan Türk kültürü yansımaları farklı etkileşimlerle günümüze kadar ulaşmıştır. Kayalarda ve mağaralarda sembollerle başlayan bu serüven çoğu bilim dalında ele alınmıştır. Bu sembollerden birisi olan keçi imgesi de kültürel açıdan önem arz etmektedir. Eskiden beri Türk yaşam biçiminin ayrılmaz bir parçası olan keçi, kaya ve duvar resimlerinde, dokumalarda, günlük kullanılan eşyalarda, seramik sanatında, mezar yapılarında ve en önemlisi resim sanatında çokça tekrarlanan bir değer olmuştur. Bu bağlamda Türk kültüründe ve sanatında keçi temasına ait kavramların araştırılması ve söz konusu somut delillerin ele alınarak değerlendirilmesi, keçi temasının resim sanatındaki yansımalarına ait örneklerin tespit edilerek bulgu ve yorumlarına ait sonuçların bir başlık altında toplanması, ilgili literatüre katkıda bulunulması ve yeni araştırmacılara kaynak oluşturulmasının oldukça önem arz ettiği düşünülmüştür. Araştırma, binlerce yıl öncesinde başlayan ve güzümüze kadar devam eden keçi imgesinin başlangıç serüveninin birçok sanat disiplininde ve resim sanatında yer almış simgesel etkilerin Türk resim sanatında yer alan on beş sanatçının eser örnekleri ile sınırlıdır. Genel tarama modelinin esas alındığı araştırmada, nitel araştırma yöntem ve teknikleri kullanılmıştır. Nitel verileri elde edebilmek için araştırma sürecinde“doküman incelemesi”yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis titled“Goat Imagery in Turkish Culture and its Reflections on Painting Art”, it was targeted to collect the symbolic examples and its reflections discussed in contemporary Turkish painting in a source by taking into account the imagery of a goat in Turkish culture. Turkish culture has been involved in lifestyles, thoughts of societies and artistic productions for many years. All these values, reflecting the Turkish culture, have also had an important place in world geography. Cultural traditions and customs, belief system and way of life, which can reach a wide audience and geographies, have played an important role in the historical scene. Because of the fact that Turkish societies are a decadent and spreading society, intercultural fusion has taken place in different civilizations. Reflections of Turkish culture, which have been expanding from one generation to other, have eventually reached our days under the influence of different possessions. This adventure, which began with symbols on rocks and caves, is covered or at least mentioned in most branches of science. The imagery of a goat, known as one of these symbols, is also of cultural importance. The imagery of a goat, known as one of these symbols, is also of cultural importance. Goat, which has been an integral part of the Turkish way of life since time immemorial, has been a repeated value in rock and wall paintings, weaving, everyday items, ceramic art, tomb structures, and most importantly in painting. In this context, it was considered crucial to investigate the concepts of goat theme in Turkish culture and art, to evaluate them along with related concrete evidence, collect the results of their findings and interpretations under one heading by identifying examples of goat theme reflections in painting, contribute to the relevant literature and create resources for new researchers. This research addresses the symbolic effects of the initial adventure of the goat imagery, which began thousands of years ago and continues to the present day, that have taken place in many art disciplines and painting arts. And, its place in Turkish painting is limited to samples of works produced by only fifteen artists. In this study, which is based on the general screening and literature review model, qualitative research methods and techniques were used. The“document review”method was used in the research process to obtain qualitative data.