Elif Şafak'ın İskender (2011) ve Jonathan Franzen'in Özgürlük (2010) romanlarında kültürel ve evrensel ahlaki değer yitiminin postmodern ve post-postmodern bir yaklaşımla incelenmesi
A postmodern and post-postmodern analysis of the loss of the cultural and universal ethic values in Elif Shafak's Honour (2011) and Jonathan Franzen's Freedom
- Tez No: 699638
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEMET METİN BARLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Elif Şafak ve Jonathan Franzen gerçek bir dünyaya ilişkin meseleleri ele aldıkları romanları ile bilinirler. Yazarlar insani meselelerin, bireysel ilişkilerin, toplumsal sorunların ve sevgi, aile, kardeşliğin bağlamsal kavramları üzerine yoğunlaşırlar. Elif Şafak postmodern kültürel değerlerden beslenirken, Jonathan Franzen post-postmodern değerlerden beslenir. Bu tezde postmodern ve post-postmodern bir bakış açısından kültürel ve evrensel ahlaki değerlerin kaybı temasına hususi bir odaklanmayla, Elif Şafak'ın İskender (2011) ve Jonathan Franzen'in Özgürlük (2010) romanları incelenecektir. Yazarların eserleri, her ikisi de farklı kültürel geçmişte yaşayan ve geleneksel çevrelere sahip olan ailelerin hikayeleri hakkında olduklarından benzer özellikler paylaşırlar. Bu iki yazar aile kurumunun çöküşünü ve toplumsal alışkanlıkların olumsuz yanlarını ve dürüstlük, kardeşlik, din ve adalet gibi değerlerin göz ardı edilişini gerçekçi bir yaklaşımla tartışır. Bu yüzden bu romanlar toplumda bahsi edilen değerlerin kaybına neden olan olayları yansıtan birer ayna gibidirler. Bu tez postmodern bir romanın post-postmodern romandan nasıl farklılaştığını ve romanların ortak kültürel evrensel temalar açısından nasıl benzeştiklerini incelemeyi ve bütün boyutlarıyla ele almayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Elif Şafak and Jonathan Franzen are known for their novels in which they deal with the matters related to real world. They focus on the contextual concepts of human affairs, individual relationships, social problems and cultural and universal values like love, family, brotherhood and fraternity. While Elif Şafak feeds on postmodernist cultural values, Jonathan Franzen feeds on post-postmodernist merits. With a special focus on the theme of the loss of cultural and universal ethic values from a postmodern and post-postmodern perspective, the novel Honour (2011) by Elif Şafak and the novel Freedom (2010) by Jonathan Franzen will be analyzed in this thesis. Their works share common characteristics, as they both are about the stories of families who live in different cultural backgrounds and have different traditional contexts. These two writers discuss the decaying of family institution and the negative sides of social habits and the ignoring of such values like honesty, brotherhood, religion and justice with a realistic approach. Therefore, these novels serve as mirrors which reflect the affairs that cause to the loss of values mentioned above in the society. This thesis aims to examine and scrutinize 'how a postmodern novel differs from a post-postmodern novel and how they can be similar in terms of common cultural and ethical themes.